سيف꞉ آمريكا بايد براي رفع ابهام بانك هاي اروپايي احساس مسئوليت بيشتري كند

نوشته شده در تاریخ : 1395/01/31 - 15:36:49

 

رئيس كل بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران در گفت وگو با ايرنا ضمن تشريح دستاوردهاي سفر به آمريكا تاكيد كرد: واشنگتن براي رفع ابهامات بانكهاي اروپايي به منظور همكاري با ايران، بايد احساس مسئوليت بيشتري كند.


«ولي الله سيف» كه براي شركت در اجلاس بهاره بانك جهاني و صندوق بين المللي پول به آمريكا سفر كرده بود، در آخرين روز حضور در اين كشور، درباره برنامه ها و دستاوردهاي اين سفر به پرسش هاي خبرگزاری «ايرنا» پاسخ داد.
نشست مشترك صندوق بين المللي پول (IMF) و گروه بانك جهاني (World Bank Group)  همه ساله در دو نوبت و با حضور روسای كل بانك هاي مركزي و وزيران اقتصادي و دارايي كشورهاي عضو برگزار مي‌شود. اجلاس بهاره در اواخر فروردين ماه و اجلاس پائيزه (سالانه) به طور معمول در اواسط مهرماه در واشنگتن برگزار و هر سه‌سال يك بار نيز يكي از كشورهاي عضو به عنوان ميزبان اجلاس سالانه تعيين مي‌شود. زمان اجلاس بهاره امسال 15 تا 17 آوريل 2016 (27 تا 29 فروردين) بود.
رئيس كل بانك مركزي در جريان اين سفر با حضور در شوراي روابط خارجي آمريكا‌ به مفاد برجام و دستاوردهاي آن براي ايران اشاره و از برخي نواقص و كاستي ها در برقراري ارتباطات و تعاملات پولي و بانكي انتقاد كرد.
او همچنين با قاطعيت، خواستار رفع موانع ايجاد شده توسط آمريكا و كشورهاي غربي در گسترش روابط بانك هاي بين المللي با ايران شد. مشروح گفت وگوي ايرنا با رئيس كل بانك مركزي را پيش رو داريد:

به نظر شما، برجام تا چه حد به بهبود روابط اقتصادي و بانكي ايران كمك كرده است؟
تفاهم برجام در دوره اخير اقدامي بسيار بزرگ و تاريخي است كه بر اساس مذاكره و تفاهم، ايران توانست حقوق هسته اي خود را تثبيت كرده و ثابت كند اتهاماتي را كه دشمنان در مورد انحراف اين فعاليت ها مطرح كرده اند بي اساس و غلط است.
اين دستاورد بزرگ كه تحت حمايت ها و رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب و با درايت و شجاعت رئيس جمهوري محترم و فداكاري ها و تلاش خستگي ناپذير تيم مذاكره كننده به سرپرستي دکتر ظريف حاصل شده، متعلق به همه گروه ها و آحاد ملت ايران است؛ لذا همه وظيفه داريم اولا مسئولانه نسبت به حفظ و مراقبت از آن برخورد كنيم و ثانيا بهره مندي كامل از ظرفيت هاي آن و دستيابي به نتايج پيش بيني شده را مورد مطالبه قرار دهيم و آن را تا تحقق كامل پيگيري كنيم.
تحقق كامل تعهدات طرف هاي مذاكره حق طبيعي ملت ايران است و بايد تا تامين كامل آن با حول و قوه الهي با قاطعيت پيگيري شود. لازم است توجه شود كه ويژگي مهم برجام «زمان مند بودن» آن است كه در صورت اقدامات و پيگيري هاي به موقع، با گذشت زمان منافعش به تدريج بيش از گذشته نمايان مي شود.
بعد از اجرايي شدن برجام قاعدتا همه طرف هاي مذاكره بايد به سرعت به تعهداتشان عمل مي كردند. همه آنها نسبت به اجراي موثر برجام متعهد هستند. در اين رابطه ايران اقداماتي را كه لازم بود انجام داده است. در طرف مقابل نيز همه تحريم هايي كه تعهد شده بود لغو شده اند.
بعد از اجراي برجام صادرات نفت ايران رشد چشم گيري داشته است. همه منابع مالي كشور نيز كه بايد آزاد مي شدند اكنون در دسترس هستند. اينكه شاهديم در حال حاضر آرامش در بازار ارز وجود دارد و صف تخصيص ارز براي واردات كالا از بين رفته، ناشي از همين شرايط است. البته همانطور كه گفته شده هنوز مشكلاتي بر سر راه جابجايي و تبديل منابع ارزي بانك مركزي وجود دارد.

در حال حاضر ارتباطات بين المللي بانكي با كشورهاي آسيايي و اروپايي را چگونه ارزيابي مي كنيد؟
خوشبختانه طرف‌هاي آسيايي و اروپايي كم و بيش تحرك هاي مثبتي را نشان داده اند. البته نوع برخورد كشورهاي اروپايي در اين رابطه از منظر همكاري‌هاي بانكي متفاوت است. يكي از دلايل اصلي آن هم در كنار پيچيدگي هاي صنعت بانكداري و زمان بر بودن ايجاد ارتباطات كارگزاري جديد، مربوط به نگراني ها و ابهاماتي است كه بانك ها در مورد كار با ايران دارند.
در بعضي از كشورها نگاه مثبت و استنباطي درست از وضعيت بانك هاي ايران وجود دارد و لذا مي بينيم در عمل كار را با ايران شروع كرده اند. به عنوان نمونه بانك مركزي ايتاليا با توجه به تحركات مثبت در روابط دو كشور به خصوص بعد از بازديد رئيس جمهوري، به صورت فعال همكاري با بانك مركزي ايران را در سطح مناسبي شروع كرده است. حتي در حاشيه اجلاس صندوق بين المللي پول در واشنگتن يك تفاهم نامه بانكي بين بانك هاي مركزي دو كشور در ارتباط با گسترش روابط و همكاري هاي فني به امضا رسيد.
همچنين چند بانك بزرگ ايتاليايي كه به همراه نخست وزير آن كشور به تهران سفر كرده بودند ارتباطات خوبي با برخي بانك هاي تجاري كشور شروع كرده اند. در جلسه اي كه در بانك مركزي با هيات بانكي ايتاليا به سرپرستي رئيس انجمن بانكداران ايتاليا داشتيم طرف ايتاليايي علاقمندي زيادي براي گسترش روابط بانكي با ايران نشان داد و همزمان يكي از بانك هاي تجاري بزرگ و بين المللي آن كشور روابط بانكي با بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران را آغاز كرد.
بانك هاي اتريشي نيز تمايل زيادي نشان داده اند و در حال انجام تشريفات و مقدمات مربوط به افتتاح حساب براي بانك مركزي و برخي بانك هاي تجاري هستند. گسترش روابط با بانك هاي اروپايي به تدريج وضعيت مناسب تري پيدا خواهد كرد.

 

مشكلات موجود در برقراري ارتباطات بانكي بين المللي چه مواردي است؟
لازم است به اين مهم توجه شود كه مكانيزم هاي بانكي، بانكداري و روابط كارگزاري بانكي يكي از پيچيده ترين موضوعات بين المللي است. اين پيچيدگي ها و قوانين و مقررات حاكم بر بانكداري بين الملل تحت تاثير دو عامل مهم بحران جهاني كه بانكها در گسترش آن در سطح بين المللي نقش اصلي را داشتند و گسترش پولشويي و تامين مالي تروريسم كه باز بانكها محمل اصلي آن بوده اند، تشديد شده اند و متاسفانه در اين سالها به علت تحريم هاي ظالمانه و انزواي سيستم بانكي كشور فاصله بعضا زيادي بين روش هاي بانك هاي ايران با استاندارد هاي بين المللي وجود دارد؛ البته با تلاش شبانه روزي همكاران بانك مركزي و سيستم بانكي كشور اقدامات خوبي براي شناسايي خلا ها و پر كردن آنها در دست اقدام است. به عنوان يك تجربه تلخ بايد اذعان كرد كه بازسازي و جبران ويراني ها و تخريب ها به زماني به مراتب بيشتر از ساختن يك بناي جديد نياز دارد.
شايد جالب باشد كه بدانيم يكي از موضوعات مورد بحث در نشست اخير صندوق بين المللي پول و همچنين هيات ثبات مالي، همين موضوع بيش از حد پيچيده شدن مسايل بانكي بود.
نظام بانكداري ايران در كنار مواجهه با مشكلات و تنگناهاي بانكداري بين المللي و تلاش براي فايق شدن بر آنها، با برخي مسايل خاص نيز مواجه است.
به عنوان نمونه تحريم ها سبب شده بود كه اقلام بازي بين بانك هاي كشور و همتايان خارجي خود ايجاد شود كه خود مانع بزرگي بر سر راه شروع مجدد همكاري هاي مشترك بود.

فعاليت هايي كه پس از اجراي برجام تاكنون در حوزه بانكي انجام شده چيست؟
بانك مركزي و نظام بانكي از زمان اجرايي شدن برجام اقدام براي رفع موانع موجود را شروع كرده‌اند. به همين جهت شاهد هستيم كه با گذشت زمان به مرور روابط بانكي در حال گسترش است. يكي از اقداماتي كه در اين رابطه موثر بوده است تعيين وضعيت اقلام باز و تعيين تكليف مطالبات موسسات بيمه صادراتي اروپايي مانند ساچه (ايتاليا)، هرمس (آلمان) و كوفاس (فرانسه) و اوكابه (اتريش) بوده است كه همكاران ما بعد از بررسي و رفع مغايرت اقدامات لازم را براي پرداخت و تسويه آنها شروع كرده اند.
به زودي در اتحاديه اين موسسات موضوع رتبه ريسك ايران مطرح خواهد شد كه اميدواريم با رسيدن به رتبه مناسب در آينده بتوانيم از منابع مالي بين المللي با شرايط سهل تري استفاده كنيم.
همانطور كه قبلا گفته شد و مورد بازديد خبرنگاران نيز قرار گرفت خوشبختانه سوئيفت در تمام بانكهاي كشور متصل بوده و قابليت برقراري ارتباط و مخابره پيام در سطح بين المللي فراهم شده است. با ايجاد و گسترش روابط كارگزاري كه هر روز بر تعداد آنها افزوده مي شود كارايي و استفاده از سوئيفت نيز گسترش بيشتري پيدا خواهد كرد.

طرف آمريكايي چه نقشي در بهبود روند اجراي برجام دارد؟
در ارتباط با تسريع بازگشت كامل ايران به بازار مالي دنيا، آنچنان كه در برجام تعهد شده است، طرف آمريكايي مي تواند نقش جدي تر و ملموس تري را ايفاء كند. البته اقداماتي را شروع كرده اند ولي به نظر ما به هيچ وجه كافي نيست. آمريكا بايد براي رفع ابهامات بانكها براي كار با ايران احساس مسئوليت بيشتري كند. همانطور كه در زمان اعمال تحريم ها براي وادار كردن بانكها به قطع رابطه با بانكهاي ايراني به تك تك آنها مراجعه و آنها را مورد تهديد قرار مي داد و يا بانكهاي مختلف را با مبالغ هنگفت جريمه مي كرد در شرايط فعلي نيز بايستي به صورت شفاف، نگراني ها و ابهامات بانك‌هاي اروپايي را برطرف كند. متاسفانه تا به حال اقدام موثري از طرف آمريكايي ها مشاهده نكرده ايم و به همين دليل هم هست كه ادعا مي كنيم از اين حيث تقريبا هيچ اتفاقي نيفتاده است. لذا آنها بايد با سرعت و حساسيت بيشتر و با روش هاي اعتمادساز نسبت به رفع نگراني بانك ها و موسسات مالي به منظور شروع همكاري با بانك هاي ايراني در سطح بين المللي اقدام كنند. بديهي است ما از تمام فرصت ها استفاده مي كنيم كه حداكثر منافع را از ظرفيت برجام به نفع كشور و مردم عزيزمان به دست آوريم.

نظام بانكي ما چه اقداماتي براي حضور در عرصه بين المللي بايد انجام دهد؟
با توجه به فضاي جديد پس از برجام نظام بانكي ما هم بايد به سرعت نقايص و عدم انطباق هاي خود با استانداردهاي روز دنيا را مرتفع كند. اشاره شد به علت شرايط تحريم نظام بانكي كشور از حيث تطابق با استانداردهاي روز دنيا عقب مانده است و لذا هرچه سريعتر بايد اينگونه نواقص برطرف شود. اصلاح وضعيت ايران در گروه ويژه اقدام مالي، يكي از اقدامات بسيار مهم در اين رابطه است. بر اساس پيگيري‌هاي انجام شده، اخيرا در جلسه اي كه در اداره مركزي اين گروه در پاريس با حضور همكاران وزارت امور خارجه، وزارت امور اقتصادي و دارايي و بانك مركزي برگزار شد. در اين جلسه گزارشي از آخرين پيشرفت‌ها و اقدامات ايران در رابطه با تطبيق با استاندارد هاي روز ارايه شد. آخرين اقدام در اين جهت تصويب قانون مربوط به مبارزه با تامين مالي تروريسم بود كه اخيرا و بعد از تصويب شوراي نگهبان، توسط رييس جمهور محترم ابلاغ گرديد و بانك مركزي هم متعاقبا آنرا به تمام بانك‌هاي كشور بخشنامه كرد. برگزاري جلسه مذكور و ارايه گزارش هاي مربوطه بسيار مثبت واقع شد و مسئولين اين سازمان از اقدام هاي به عمل آمده تشكر كردند. درهر حال خروج نام ايران از ليست كشورهاي غير همكار با اين سازمان تحول مهمي در برقراري روابط بانكي بين المللي براي ما خواهد بود. البته اين اتفاق فرايند خاصي را اقتضا مي كند كه بايد طي شود و ما هم تلاش خواهيم كرد كه آن را به سرعت پيش ببريم. اين موضوع يكي از محورهاي مذاكرات ما با صندق بين المللي پول هم بود و از آنها خواستيم اقدامات لازم را براي سرعت بخشيدن به اين امر انجام دهند.