ارائه خدمات بانکی برای‌ نابینایان‌ به مرحله اجرا رسید

نوشته شده در تاریخ : 1394/12/26 - 10:57:35


به موجب ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی در راستای تکریم ارباب رجوع و بهره‌مندی مطلوب روشندلان و معلولان از خدمات بانکی، بانک‌های شهر و پست بانک اقدام به راه اندازی سامانه خدمات بانکی نابینایان کردند.
 

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در 21 مهرماه امسال مصادف با هفته نابینایان اولین سامانه ارائه خدمات بانکی به نابینایان در شعبه میرزای شیرازی پست بانک افتتاح شد. همچنین بانک شهر نیز در 26 دی ماه امسال، شعب میدان ونک، میدان ولیعصر و خیابان مقدس اردبیلی خود را به سامانه خدمات بانکی نابینایان مجهز کرد. هموطنان روشندل می‌توانند با مراجعه به این شعب، تمام خدمات دریافت، پرداخت، افتتاح حساب و ... را به تنهایی و با استفاده از این سامانه انجام دهند.
 


اساس کار سامانه خدمات بانکی نابینایان، شامل دستگاه برجسته‌نگار و نرم‌افزار فرم‌های بانکی، به‌گونه‌ایست که فرد نابینا می‌تواند فرم‌های درخواست انواع عملیات بانکی مثل افتتاح حساب، دریافت و واریز وجه، خدمات کارت و ... را با استفاده از ورودی و خروجی های صوتی و بریل تکمیل کند، سپس فرم‌های تکمیل شده توسط چاپگر باجه پرینت شده و برای انجام عملیات در اختیار مسئول باجه قرار می‌گیرد. بدین ترتیب روشندلان می‌توانند در مراجعات خود به بانک‌های مذکور بدون هیچگونه اعمال محدودیتی به انجام مراودات بانکی خود بپردازند و دیگر برای استیفای حقوق خود ملزم به داشتن همراه امین نخواهند بود.