جلسه هماهنگی شبکه بانکی با مدیر منطقه ای سوییفت برگزار شد

نوشته شده در تاریخ : 1394/12/05 - 17:52:01


پس از تحقق برجام و با هدف اتصال سیستم بانکی کشور به شبکه‌های جهانی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به عنوان متولی و سیاستگذار پولی و اعتباری کشور، جلسات هماهنگی آشناسازی و آگاهی کاربران شبکه بانکی با سیستم سوئیفت و نحوه کار با این سیستم را برگزار می‌کند.
 


به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در نخستین جلسه هماهنگی کاربران شبکه سوییفت در بانک‌های کشور با اونور اوزان، مدیر منطقه ای این شبکه، که به ریاست حسین یعقوبی ، رییس کاربران سوئیفت کشور، برگزار گردید در مورد چالش های عملیاتی بانک های کشور بعد از اتصال به شبکه سوییفت، نحوه استفاده از قابلیت های نرم افزار جدید آن، استفاده از قابلیت نظارت و کنترل و شناسایی مشتریان (KYC) و نیازهای آموزشی سیستم بانکی بحث و بررسی شد.
مدیر منطقه ای سوئیفت با تشریح قابلیت‌های جدید این شبکه، گفت: نرم افزار جدید سوییفت مجهز به سیستم رايانش ابري است و بر این اساس بانک‌ها دیگر نیازی به استفاده از برنامه هاي کاربردي خاص داخلی برای حمایت نرم افزاری نخواهند داشت.

اوزان درخصوص مجهز بودن سوئیفت به سیستم هشداردهی و نیز اعلام فهرست اشخاص و نهادهای تحریم شده، گفت: سوئیفت تراکنش‌های بین بانکی میان مشتریاني که در فهرست هاي غيرمجاز بين المللي قرار دارند را از طرق مختلف به سیستم‌های بانکی اطلاع می دهد. این قابلیت جدید، بانک مبدأ را در برابر ریسک های خطا در تراکنش های صورت گرفته ایمن می‌کند و مشتریانی که در لیست‌های تحریم قرار دارند را برای بانک‌ها مشخص می‌کند.
مدیر منطقه ای سوئیفت همچنین موافقت خود را با درخواست رییس کاربران سوئیفت ایران مبنی بر برگزاری دوره‌های آموزشی برای بانک‌های ایران در خصوص مسائل فنی و کاربری سیستم اعلام کرد و مقرر شد این دوره ها با حضور اساتید این موسسه و نیز با همکاری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تا پایان امسال برگزار شود.  
در این جلسه که روز سه شنبه 4 اسفند ماه در بانک مرکزی برگزار شد علاوه بر بررسی تمام چالش های بانک‌های ایرانی، مسایل و مشکلات شعب آنها در کشورهای خارجی با شبکه سوییفت نیز مورد بحث و واکاوی قرار گرفت.