بعد از اجرای برجام 32 میلیارد و 600 میلیون دلار از منابع کشور آزاد می شود

نوشته شده در تاریخ : 1394/10/27 - 16:03:06

 


به روز شدن بانک‌ها، استاندارد کردن آنها و حاکم کردن اصول حاکميت شرکتی در شرکت‌هاي زيرمجموعه  از اقدامات مهم پس از رفع تحريم‌هاست.


به گزارش روابط‌عمومی بانک مرکزی، ولي‌اله سيف رئيس کل بانک مرکزی در برنامه گفتگوي ويژه خبری شبکه دو سيما، با بیان اینکه سوئیفت تا ۱۰روز آینده برقرار می شود گفت: با رفع تحريم‌ها ۳۲ ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار از منابع بلوکه کشورمان آزاد می‌شود .
وی با بیان اینکه ۲۸ ميليارد و ۱۰۰ ميليون دلار از اين ميزان متعلق به بانک مرکزي و ۴ ميليارد و ۵۰۰ ميليون دلار متعلق به دولت است افزود: در دوران تحريم شرايط بسيار سختي را پشت سر گذاشتيم و بيش از ۳۰ ميليارد دلار از منابع کشور قابليت  استفاده نداشت، اين در حالي است که پس از توافق ژنو ماهانه ۷۰۰ ميليون دلار از منابع کشور آزاد شد و براي ورود کالاهاي اساسي به کشور با استفاده از اين منابع نيز  محدوديت نداشتيم.
رئیس کل بانک مرکزی هم چنین درباره اینکه آیا از منابعی که آزاد خواهد شد می توان به عنوان ضمانت صادرات استفاده کرد اظهار داشت: ذخایر ارزی بانک مرکزی باید حداکثر نقدینگی را داشته باشد بنابراین  وقتی از این پشتوانه استفاده شود از این خاصیت می افتد و توان بانک مرکزی کاهش می یابد
وي با بيان اينکه بانک مرکزي بايد از حداکثر ذخاير ارزي بهره مند باشد، گفت: در سال‌هاي گذشته ۲۲ ميليارد دلار از ذخاير ارزي کشور به عنوان وثيقه در کشور چين قرار گرفت و ۴۰ تا ۵۰ ميليارد دلار نيز طلب بانک مرکزي از وزارت و شرکت نفت است که اين در تاريخ بانک مرکزي بي سابقه است.
رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه به محض اجرايي شدن برجام و لغو تحريم‌ها، محدوديت‌ها از منابع ارزي کشور برداشته شد عنوان کرد: بانک مرکزي از اين منابع براي  ثبات در بازار ارز، ايجاد اشتغال و توسعه صادرات استفاده خواهد کرد.
سيف با بيان اينکه در دوران تحريم برخي از بانک‌هاي کشور در زمينه سوئيفت تحريم نبودند، اظهار داشت: سوئیفت کلا در ایران تحریم نبوده و در مورد بانک های تحریمی نیز بلافاصله بعد از برداشته شدن تحریم‌ها، سوئیفت در همه بانک های ما می تواند مورد استفاده قرار گیرد.  
رئيس کل بانک مرکزي با اشاره به اينکه در چهار سال گذشته  ارتباطات بانکي ما با خارج از کشور قطع بود و بانک‌هاي ما از شرایط روز دنیا عقب مانده اند، تصریح کرد: ظرف يک هفته تا ده روز پس از برداشته شدن تحريم‌ها، اتصال به سوئيفت در تمام بانک‌ها انجام خواهد شد.
وی حداقل نسبت کفایت سرمايه بانک‌ها را ۱۲ درصد دانست و گفت: اين حداقل به طور متوسط در بانک‌هاي کشورمان 5.۴ درصد است که بسيار پايين بوده و يکي از اقدامات اساسي ما پس از لغو تحريم‌ها، رساندن اين شرايط به میانگین قابل قبول بين المللي است.
وی با بيان اينکه نرخ ارز در بازار تابع عرضه و تقاضاست، تاکید کرد: بانک مرکزي وظيفه جهت دهي و نظارت بر عملکرد بازار را برعهده داشته  و از ثبات و آرامش بازار ارز حمايت مي کند.
سیف تصریح کرد: سالهای قبل تا ۷۰ درصد ارز بازار را بانک مرکزي تامين مي کرد اما اکنون که حجم صادرات غير نفتي کشور به بيش از ۴۰ ميليارد دلار رسيده است، بانک  مرکزي تنها بازيگر در بازار ارز نيست.
وي با اشاره به برنامه بانک مرکزي براي تک نرخي کردن  نرخ ارز در بازار، گفت: پيش بيني ما اين است که شش ماه بعد از اجراي برجام و لغو تحريم‌ها، مقدمات لازم براي تک نرخي کردن  ارز  فراهم شود.
رئيس کل بانک مرکزي  به شکايت اين بانک از آمريکا در خصوص برخي مطالبات  از اين کشور  اشاره کرد و افزود: مرحله اول رسيدگي به اين شکايت به نفع جمهوري اسلامي ايران به پايان رسيده است.
سيف با اشاره به اينکه برخی از کشورهای منطقه و یک کشور اروپایی برای فعالیت بانکی در ایران تقاضا داده اند، گفت: به موجب قانون پولي - بانکي کشور، بانک‌هاي خارجي مي توانند به صورت دفتر نمايندگي، شعبه و يا مشارکت و سهامداري در کشورمان فعاليت کنند.
سیف همچنین با بیان این که 45 درصد از منابع بانکی کشور منجمد است گفت: بانکها نمي توانند آنگونه که بايد از فعاليت‌هاي اقتصادي حمايت کنند.
سيف با اشاره به اينکه برخي از بانک‌ها به سمت بنگاه داري رفته اند، افزود: بانک مرکزي به هيچ وجه اين وضعيت را تحمل نمي کند.
رئیس کل بانک مرکزی مؤسسات غیرمجاز را مانع ایجاد آرامش در نظام بانکی عنوان کرد و گفت: سعي کرده ايم با جلب همکاري ديگر مراجع تصميم گيري از جمله قوه قضائيه، نيروي انتظامي، وزارت کشور و اطلاعات اين موسسات را سامان دهي کنيم و آنها را به انضباطي برسانيم که البته هنوز  کامل نيست.
وی در خصوص آخرين وضعيت تعاونی اعتبار ثامن الحجج تصریح کرد: مقرر شده است بانک پارسيان مطالبات طلبکاران  اين موسسه را پرداخت کند.