هدف‌گیری‌ ما افزایش تولید و صادرات به کشور‌های منطقه است

نوشته شده در تاریخ : 1394/10/28 - 09:54:45

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به جایگاه ممتاز ایران در منطقه و دسترسی به بازار کشور‌های همسایه گفت: پس از اجرایی شدن برجام، برنامه ریزی و هدف‌گیری ما انجام سرمایه گذاری برای افزایش تولید و صادرات به کشور‌های منطقه است.

به گزارش روابط‌عمومی بانک مرکزی، ولی‌اله سیف رییس کل بانک مرکزی در دیدار دی بار تولومئو، رییس مجلس و نمایندگان مجلس لوکزامبورگ، اجرای برجام را زمینه مناسبی برای گسترش همکاری با بانک‌های اروپایی دانست و اظهار کرد:‌ دو نوع فعالیت مورد نظر ما در بانک مرکزی است که می‌توانیم روی آنها تمرکز داریم؛ یکی برقراری ارتباط به منظور ارتباطات جاری و مراودات مالی و دیگری استفاده از تجربیات بانک‌های لوکزامبورگ در خصوص استاندارد‌ها و الزام‌های جدید.
دکتر سیف با تاکید بر اینکه پس از برجام دو مرحله برای ارتقا و مراودات بانکی پیش بینی شده است، عنوان کرد: اولین مرحله، برقراری رابطه کارگزاری با بانک‌های خارجی است که درحد فعالیت‌های صنعتی و تجاری انجام می‌شود. در این مسیر کشور‌ها و بانک‌ها مشخص شده و هماهنگی‌های لازم نیز صورت گرفته تا بلافاصله پس از اجرای برجام، ارتباط برقرار شود. هیئت‌های بانکی از کشور‌های اروپایی با بانک‌های ما شرایط همکاری را بررسی کرده و آماده شروع کار هستند.

وی با برشمردن ایجاد رابطه کارگزاری به عنوان راه‌حل کوتاه‌مدت و سریع افزود: مرحله دوم پس از برجام، ارتقاء صنعت بانکداری در کشور است؛ مواردی از قبیل اجرای بال 2 و بال 3 که باید به صورت دقیق اجرا شود. البته این به معنای عدم رعایت این قوانین در حال حاضر نیست ولی فعالیت‌ها باید کاملا با این اصول منطبق شوند.
سیف با بیان اینکه پس از اجرای برجام می‌توان رابطه خوبی با کشور‌های اروپایی، خصوصا  لوکزامبورگ داشت، تصریح کرد: ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی در ایران بسیار گسترده است، به نحوی که سرمایه گذاری در آن می‌تواند برای هر کشوری مفید باشد و منافع طرفین را تامین کند.
رئیس کل بانک مرکزی در ادامه این دیدار، اعتماد دو طرف را پیش نیاز یک رابطه بلند مدت دانست و تصریح کرد:‌ کشور ما مصمم به برقراری یک رابطه بلند مدت و پایدار در جهان در راستای منافع دو طرف است. هدف ایران در تبادلات تجاری، صادرات مواد اولیه و خام و واردات مواد مصرفی نخواهد بود و بی شک یک همکاری به نفع دو طرف می‌تواند رابطه‌ای بلند مدت را پایه ریزی کند.
وی با تاکید بر اینکه همکاری‌های متقابل دو کشور می‌تواند زمینه‌های افزایش رفاه مردم را فراهم کند عنوان کرد: ایران و لوکزامبورگ با توجه به شباهت‌ها و ظرفیت‌ها می‌توانند به صورت مکمل در کنار یکدیگر قرار گیرند. ما امیدواریم در آینده با مسئولان بیشتری از این کشور دیدار داشته باشیم و هیئت‌های بانکی دو کشور تجربیات خود را مبادله کنند.