رویکرد بانک مرکزی تقویت خودکنترلی در بازار ارز توسط صرافان است

نوشته شده در تاریخ : 1394/07/15 - 10:19:16

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه صرافان باید خودکنترلی را در بازار ارز تقویت کنند تا شاهد بهبود شرایط بازار و اقتصاد کلان باشیم تاکید کرد: کانون صرافان می‌تواند در صحنه بازار ارز آرامش و تعادل ایجاد کند.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ولی اله سیف در ملاقات با اعضای کانون صرافان ایرانیان در بانک مرکزی گفت: متاسفانه در گذشته از ظرفیت های صرافان در آرامش بخشی به اقتصاد کشور آن گونه که باید و شاید استفاده نشده است. از آنجایی که یکی از لوازم این نقش آفرینی برگزاری انتخابات شفاف برای انتخاب اعضای هیأت رئیسه این نهاد بود، بخش نظارت بانک مرکزی در این دوره از انتخابات نظارت های لازم را انجام داد تا این فرایند در نهایت سلامت و صحت برگزار شود و با انتخاب افراد واجد شرایط ، سیاست خود کنترلی که یکی از شیوه های معمول در اينگونه نهادهاي حرفه اي است، امکان اجرا پیدا کند.رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه بانک مرکزی علاقه‌مند است با همکاری کانون صرافان در بازار ارز، ثبات و آرامش ایجاد کند،  تصریح کرد: باید با تمام توان درصدد ایجاد آرامش در این بازار باشیم تا امکان سوء‌استفاده سوداگران از بازار ارز سلب شود. در چنین فضایی قطعا زمینه پیش بینی پذیر بودن اقتصاد و بازار برای فعالان اقتصادی فراهم خواهدشد.
وی ادامه داد:  نرخ اعلام شده در وب‌سایت www.sanarate.ir  که بر اساس میانگین معاملات در بازار صرافی های مجاز به دست می آید، نشان دهنده متوسط نرخ واقعی معاملات انجام شده ارز است.
رییس کل بانک مرکزی با تأکید بر ضرورت انطباق عملکرد صرافی‌ها با مجموعه مقررات و دستورالعمل‌های ابلاغی بانک‌مرکزی گفت: کانون صرافان ایرانیان باید به سلامت و صحت معاملات ارز کمک کند  و با ارایه مشورت‌های کارشناسی به بانک‌مرکزی، زمینه فعالیت با ثبات و آرام را برای فعالان این بازار فراهم آورد.
وی افزود: امیدوارم فعالیت کانون صرافان از جمله اظهارنظرهای اعضا و رییس کانون در جهت آرامش بخشی به بازار باشد.


معاون نظارتی بانک مرکزی : لزوم شناسایی کامل کانون صرافان در بازار
حمید تهرانفر، معاون نظارتی بانک مرکزی در این نشست گفت: کانون صرافان باید حضور فعالتر و نقش جدي تري در آرامش بخشي به بازار داشته باشدو تا صرافی های مجاز از طریق این کانون خواسته های خود را مطرح کنند.
وی گفت: خوشبختانه اکثر صرافان به ضوابط قانونی پایبند و خواهان فعالیت در چارچوب و ضوابط ابلاغی بانک مرکزی هستند. در دستورالعمل اخیر شرایط برای فعالیت صرافی های مجاز تسهیل شده است و به مرور نواقص احتمالی برطرف خواهد شد.

رییس کانون صرافان : بازوی پرتوان بانک مرکزی هستیم
سعید مجتهدی رییس شورای عالی نظارت کانون صرافان نیز در این نشست با تاکید بر عزم جدي اعضاي جديد در همكاري هرچه بيشتر با بانک مرکزی در خدمت رساني به مردم عزيزمان با اجراي دقيق ضوابط ابلاغی گفت: ما خود را بازوی اجرايي سیاست های بانک مرکزی می دانیم و نهایت تلاش کانون صرافان ایرانیان  در این زمینه نیز اجرایی کردن ضوابط قانونی است.
وی همچنین خواستار فراهم شدن زمینه همکاری صرافی های مجاز در تشکیل بورس ارز شد.
عبدالامیر بیت لفطه، دبیرکل کانون صرافان نیز گفت: امیدواریم بانک مرکزی امکان استفاده از نظرات کانون را در بازنگری دستورالعمل ابلاغی آبان ماه سال 93 فراهم آورد.
وی پیشنهاد داد:  نظارت بر عملکرد صرافی‌ها در بازار از جانب کانون صرافان با حمایت بانک مرکزی مي تواند در انضباط بخشي با بازار نقش مؤثري داشته باشد.
به گفته وی، اگر نظارت توسط کانون به صورت فنی و حرفه ای در چارچوب نظارت عالی بانک مرکزی اجرا شود، به ایجاد آرامش در بازار کمک شایانی خواهد کرد."