کتاب «نظام های پرداخت و بانکداری الکترونیک در ایران» منتشر شد

نوشته شده در تاریخ : 1394/06/10 - 18:11:09

کتاب «نظام های پرداخت و بانکداری الکترونیک در ایران» منتشر شد

کتاب «نظام های پرداخت و بانکداری الکترونیک در ایران» همزمان با آغاز هفته بانکداری اسلامی و برگزاری بیست و ششمین همایش بانکداری اسلامی منتشر شد.
رشد برق آسای تکنولوژی  و ظهور روش ها و ابزارهای نوین پرداخت ، فصل جدیدی را در شیوه های خدمت رسانی بانک ها رقم زده است و مشتریان در هر کجا و هر زمان از خدمات نوین بانکی بهره مندند. بانک مرکزی در کنار نقش آفرینی در توسعه زیرساخت نظام های پرداخت و بانکداری الکترونیکی ،تدوین مقررات و دستورالعمل های مورد نیاز ، راه اندازی سامانه های ملی پرداخت و سامانه های نظارتی و حاکمیتی ، در حوزه فرهنگ سازی نیز گام های مهمی برداشته و توانسته است با ارائه آموزش های لازم ،برگزاری همایش ها و گردهمایی های ادواری تخصصی و همچنین با حمایت از موسسات و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی ، اقدامات موثری را برای آشنایی و ارتقای سطح دانش عمومی و تخصصی پژوهشگران ، کارکنان و مشتریان بانک های کشور انجام دهد.
از جمله این اقدامات می توان به یکسان سازی تعاریف و معرفی الگوهای موفق دنیا ، معرفی زیرساخت ها و ابراز های جدید پرداخت الکترونیک ، معرفی دیدگاه های اقتصادی گوناگون در خصوص بانکداری الکترونیک و سیستم های پرداخت  و ایجاد ارتباط  دانشگاه و صنعت در زمینه کاربرد فناوری های نوین در بانکداری ، اشاره کرد.
کتاب «نظام های پرداخت و بانکداری الکترونیک در ایران» به عنوان مجموعه ای برای تشریح مفاهیم پایه ،شیوه کار وعملکرد سامانه های بانکداری الکترونیک به رشته تحریر درآمده است تا ضمن بیان کوشش ها و دستاوردهای ارزشمند بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور به عنوان پیشگامان استقرار دولت الکترونیک ، چشم اندازی از برنامه های آینده در حوزه فناوری های نوین بانکی را به تصویر بکشد.
این کتاب توسط انتشارات پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منتشر شده است.