کاهش شدت تضعیف ارزش پول ملی در دو سال اخیر

نوشته شده در تاریخ : 1394/05/25 - 23:18:17

 قائم مقام بانک مرکزی درباره کاهش میزان دارایی های سبد ارزی کشور گفت: طی 2 سال اخیر وضعیت بازار ارز به سمت پایداری و ثبات نسبی حرکت کرده و از شدت نوسانات و تضعیف پول ملی کاسته شده است.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، اکبر کمیجانی روز یکشنبه در حاشیه همایش نقش روابط عمومی در صنعت بانکداری در گفت و گو با خبرنگاران به سوالاتی درباره آینده بازار ارز، زمان پایان فعالیت مرکز مبادلات ارزی، تکلیف سپرده گذاران موسسات غیرمجاز از جمله موسسه میزان و ترکیب سبد ارزی پاسخ داد.
وی افزود: اگر در سال 91 و 92 با تضعیف شدید ارزش پول ملی روبه رو بودیم از نیمه دوم سال 92 به این سو از شدت این تضعیف کاسته شده است.
قائم مقام بانک مرکزی افزود: در سال 93 شدت تضعیف پول ملی در حوالی کمتر از 5 درصد بوده است. این نرخ در مقایسه با ارقامی است که تا 40 درصد هم در گذشته به ثبت رسیده و آمارهای آن موجود است.
وی نوسانات بازار ارز را امری طبیعی دانست و گفت: به هر حال، نوسانات وجود دارد و هر ارزی در دارایی های ما   وزن مشخصی دارد. در مجموع، آنچه در بازار ارز با آن مواجه هستیم این را نشان می دهد که به طور نسبی بازار ارز از ثبات برخوردار و از نوسانات آن و شدت نااطمینانی آن در بازار کاسته شده است.
کمیجانی در ارتباط با بازنگری 3 ماهه در نرخ سود بانکی، گفت: این تصمیم در جلسه دوم اردیبهشت ماه شورای پول و اعتبار گرفته و بنا شد با توجه به تحولات عرصه اقتصاد و تغییرات نرخ تورم،  با یک وقفه زمانی، نرخ های سود تسهیلات و سپرده های بانکی بررسی شود.
وی ادامه داد: اما برخی دلایل کارشناسی و غیرکارشناسی از جمله بالا بودن هزینه منابع بانک ها مانع از این مهم می شود و نمی گذارد به همان سرعت که تورم کاهش یافته نرخ های سود هم کم شود. در واقع شورای پول و اعتبار این تصمیم را گرفت که بانک مرکزی هر 3 ماه یک بار گزارش عملکرد و پیشرفت کار را به شورا ارائه دهد و براساس آن و نیز عملکرد نظام بانکی، در زمینه نرخ های سود تصمیم های مناسب گرفته شود.
قائم مقام بانک مرکزی تاکید کرد: هرگز این طور نبوده که در شورای پول و اعتبار تصمیم گرفته شود تا هر 3 ماه یک بار نرخ های سود کاهش یابد بلکه توصیه شورای پول و اعتبار این بوده که بانک مرکزی گزارش عملکرد کارشناسی را به شورا ارائه دهد و بعد از آن تصمیم ها براساس مصالح کشور گرفته شود.
کمیجانی در ارتباط با اینکه آیا تاکنون بانک مرکزی گزارش عملکردی به شورا داده است یا خیر، گفت: گزارش اولیه در شرف آماده سازی است و به زودی تقدیم شورای پول و اعتبار می شود.
قائم مقام بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا بعد از اعلام نتایج برجام و حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران رسما درخواستی برای تاسیس بانک در ایران به بانک مرکزی داده شده یا خیر، افزود: بلافاصله بعد از توافقنامه و اعلام برنامه برجام استقبال چشمگیری از سوی کشورهای مختلف برای حضور در ایران صورت گرفته و تیم های مختلف به ایران آمده و آنهایی هم که نیامدند برنامه های خود را برای سرمایه گذاری مشترک اعلام کرده اند اما تاکنون تقاضایی مطرح نشده است.
به گفته وی، در قالب هیات ها و تبادل نظرهایی که صورت می گیرد، سوالات متعددی مطرح می شود و تلاش ما این است که به این سوالات به درستی پاسخ دهیم.
وی به تصویب آیین نامه تاسیس شعب بانک های خارجی در مناطق آزاد طی هفته اخیر اشاره کرد و گفت: براساس این مصوبه این امکان وجود دارد که بانک های خارجی حداقل تا 40 درصد سهام بانک را در ایران در اختیار داشته باشند اما هنگامی که تقاضای واقعی خارجی ها برای تاسیس بانک روی میز ایران قرار گیرد، بررسی های جدی آغاز خواهد شد اما این عزم جدی در بانک مرکزی و دولت وجود دارد تا موانع و محدودیت های ورود بانک های خارجی به کشور برداشته شود.
** بانک مرکزی میزان را منحل نکرده است
کمیجانی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره برنامه های این بانک برای ساماندهی موسسات غیرمجاز و تعیین تکلیف سپرده گذاران موسسات منحل شده، گفت: طی 1.5 سال اخیر سیاست های بانک مرکزی درباره ساماندهی موسسات غیرمجاز به طور شفاف بیان شده است.بانک مرکزی با شناخت دقیق گزارش های لازم را در باره نقش تخریبی این موسسات آماده و تقدیم مقامات مسئول کشور کرده است.
وی گفت: بعد از ارسال گزارش ویژه بانک مرکزی درباره موسسات غیرمجاز به نهادهای مربوطه گزارشی در ستاد اقتصادی دولت قرائت و همانجا مصوب شد این گزارش به شورای عالی امنیت ملی نیز برود.
قائم مقام بانک مرکزی ادامه داد: بعد از قرائت این گزارش در شورای عالی امنیت ملی تکلیف شد کارگروهی با مسئولیت بانک مرکزی و نهادهای مسئول ظرف 6 ماه برای ساماندهی موسسات غیرمجاز و شناسایی نیازهای قانونی آغاز به کار کند.
کمیجانی با بیان اینکه کارگروه مذکور همزمان با انحلال موسسه میزان کار خود را در بانک مرکزی آغاز کرد، گفت: در این کارگروه ضمن طراحی ترتیبات انحلال موسسه میزان تصمیم گرفته شد که سپرده های سپرده گذاران این موسسه بازگردانده شود.