انتظام بخشي فعاليت‌هاي بازار پول با قاطعیت ادامه یابد

نوشته شده در تاریخ : 1393/11/22 - 12:02:38

يکهزار و يکصد و نود و چهارمين جلسه شوراي پول و اعتبار شب گذشته برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران،  در  اين جلسه که با گرامی داشت و تبریک ایام دهه فجر و یوم الله 22 بهمن توسط رییس کل بانک و رییس شورای پول و اعتبار آغاز شد،گزارش بانک مرکزی از پایش عملکرد بانکی و پولی کشور و نیز اقدامات انجام شده به منظور اعمال نظارت موثر بر بازار پولی و بانکی و برخورد قاطع با بانکها و موسسات پولی متخلف مطرح گردید.
شوراي پول و اعتبار ضمن حمايت قاطع از اقدامات جدي و مؤثر بانک مرکزي براي انتظام بخشي فعاليت‌هاي بازار پول، مقرر نمود اقدامات مذکور با قاطعیت ادامه یابد.
فرم متحدالشکل و يکنواخت "قرارداد قرض‌الحسنه" از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه بود که قرارداد مذکور در 20 ماده و 6 تبصره به تصويب شورا رسید.
در ادامه جلسه شب گذشته شورا، اصلاح اساسنامه بانک اقتصاد نوين مطابق با اساسنامه نمونه بانک‌هاي تجاري غيردولتي در 147 ماده و 20 تبصره مورد تصويب قرار گرفت.
افزايش سرمايه کشور ايران در شرکت بين‌المللي تأمين مالي تجاري (ITFC) وابسته به بانک توسعه اسلامي (IDB) به مبلغ 100.000.000 دلار  از دیگر مصوبات این جلسه شورا بود.
ضمناً شوراي پول و اعتبار از وزير امور اقتصادي و دارايي و معاونت امور بانکي، بيمه و شرکت‌هاي دولتي براي پذيرش هزينه مطالبات مشکوک‌الوصول اختصاصي بانک‌ها و مؤسسات اعتباري به عنوان هزينه قابل قبول مالياتي که موجبات شفافيت بيشتر در صورتهاي مالي بانک‌ها و مؤسسات اعتباري را فراهم آورده و اثرات مثبتي را در شناسايي دقيق مطالبات غيرجاري بانک‌ها و مؤسسات اعتباري سبب خواهد شد، تشکر و قدرداني نمود.