آیین تکریم و معارفه رئیس پژوهشکده پولی و بانکی برگزار شد

نوشته شده در تاریخ : 1394/05/12 - 19:12:18

آیین تکریم و معارفه رئیس پژوهشکده پولی و بانکی برگزار شد

فعالیت‌های پژوهشکده پولی و بانکی کاملا" مورد حمایت بانک مرکزی است و امیدوارم در دوره جدید، این مجموعه به عنوان بازوی تحقیقاتی و پژوهشی، نقش جدی تر و موثرتری ایفاء کند.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، ولی اله سیف این مطلب را در آیین تکریم و معارفه رئیس پژوهشکده پولی و بانکی که ظهر امروز با حضور رییس کل، اعضای هیات عامل و مدیران بانک مرکزی و شبکه بانکی و نیز کارکنان پژوهشکده پولی و بانکی برگزار شد، عنوان کرد.
رییس کل بانک مرکزی افزود: امیدواریم تغییر مسئولیت، کمترین شوک را در پژوهشکده ایجاد کند و همکاران پژوهشکده  منسجم تر از قبل با بانک مرکزی همفکری و همراهی داشته باشند.
رییس شورای پول و اعتبار افزود: در حال حاضر نظام بانکی کشور هم از لحاظ ساختار مالی بانک ها  ساختار حاکمیت شرکتی بانک ها و هم از لحاظ تقویت کنترل‌های داخلی، نیازمند بازسازی است تا بتواند به ثبات مالی برسد.
وی با سنگین توصیف کردن مسئولیت بانک مرکزی در این زمینه گفت: بازسازی نقش نظارتی  بانک مرکزی بسیار اساسی است و باید بپذیریم در این مدت 12-10 ساله به شدت از بانکداری روز دنیا عقب مانده ایم و باید به سرعت آن را رفع کنیم و این مهم با مشارکت فعال بانک مرکزی و پژوهشکده محقق می شود.
سیف ضمن قدردانی از زحمات دکتر نیلی و آرزوی توفیق برای ایشان در مسئولیت جدید، وی را منشاء آثار بسیار مثبتی دانست و افزود: دکتر نیلی همچنان عضوی از خانواده بانک مرکزی است و دکتر دیواندری هم با داشتن تجربیات ارزشمند درامور تحقیقاتی و مدیریت شبکه بانکی می‌توانند دوران درخشانی را برای پژوهشکده رقم بزنند. 

آغاز فصلی جدید
  در این جلسه،همچنین دکتر فرهاد نیلی رییس پیشین پژوهشکده به تلاش های مجدانه کارکنان پژوهشکده طی چهار سال و 10 ماه دوران حضورش در عرصه تحقیقاتی اشاره و مراتب سپاس خویش را از همراهی‌ها و مساعدت مجموعه کارکنان پژوهشکده اعلام کرد.
وی با  تبریک انتصاب دکتر دیواندری به عنوان مدیر خوشنام و کارآمد نظام بانکی کشور، اظهار امیدواری کرد روابط پژوهشکده با نظام بانکی، وارد فصل جدیدی شود.
ریاست پیشین پژوهشکده، فرصت را مغتنم دانسته و از همکاران خویش بابت تصمیمات سازمانی گریز‌ناپذیر طلب حلالیت کرد. وی افزود: هیچوقت نباید مدیری خوشحال باشد که درباره دیگران تصمیم می گیرد. اما مدیری که نتواند تصمیم بگیرد، نباید مدیر شود. تصمیم گیری در مدیریت گریز ناپذیر بوده و بخش تلخ مدیریت است و در روز پایان ، انسان بار این تصمیم‌ها را بر دوش دارد.

پژوهشکده به مثابه «اتاق فکر» بانک مرکزی
دکتر علی دیواندری در ادامه این مراسم گفت: نگاه دکتر سیف به بازار پولی و بانکی کشور، موجب شده است وظیفه سنگینی بر دوش پژوهشکده قرار گیرد و این مهم، مشارکت بیشتر اندیشمندان نظام بانکی و پژوهشکده را می طلبد.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی «سیاستگذاری و مقررات گذاری» و « وظایف نظارتی» را دو وظیفه کلیدی بانک های مرکزی دنیا برشمرد و گفت: در هر دو مورد،‌ پژوهشکده می تواند به عنوان بازوی پژوهشی و تحقیقاتی بانک مرکزی به ماموریت اصلی خود نزدیک‌تر شود.
وی افزود: بانک های مرکزی کشورهای پیشرفته که اقتصادهای باثبات و موفقی دارند، معمولا یک بازوی فکری و مشورتی نظیر پژوهشکده به همراه خود دارند که نقش «اتاق فکر» را ایفاء می کند.
 دیواندری ضمن قدردانی از زحمات فرهاد نیلی، از اعتماد رییس کل بانک مرکزی تشکر کرد.