جهت گیری دولت و بانک مرکزی، کنترل تورم و دستیابی به رشد پایدار است

نوشته شده در تاریخ : 1394/03/23 - 13:40:33

جهت گیری دولت و بانک مرکزی، کنترل تورم و دستیابی به رشد پایدار است

چهل و چهارمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیا (ACU) با حضور روسای کل بانک های مرکزی کشورهای عضو در تاریخ 13 ژوئن 2015 – 23 خرداد 1394- در شهر داکا ، پایتخت بنگلادش برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، ولی اله سیف رئیس کل بانک مرکزی، لیدا برهان آزاد دبیر کل اتحادیه و حسین یعقوبی مدیرکل امور بین الملل بانک مرکزی در این اجلاس شرکت کردند.
 در ابتدای این نشست، دکتر سیف ضمن ارائه گزارشی از عملکرد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی ریاست دوره ای خود در هیات مدیره اتحادیه پایاپای آسیا و با آرزوی توفیق برای رئیس کل بانک مرکزی بنگلادش، ریاست آتی هیات مدیره ‌ACU را به وی منتقل کرد.
ولی الله سیف در دوره ریاست هیات مدیره اتحادیه، از تعدادی از کشورهای منطقه برای عضویت در اتحادیه دعوت کرده بود؛ در عین حال، مقرر شد رئیس جدید هیات مدیره اتحادیه، پیگیری این موضوع را به طور جدی در دستور کار قرار دهد. 
طی این اجلاس، دبیر کل اتحادیه گزارش تفصیلی عملکرد اتحادیه و دبیرخانه را به اطلاع اعضای هیات مدیره اتحادیه رساند و محتوای آن به اتفاق آرا تصویب شد‌. در ادامه، گزارش اقتصادی کشورهای عضو توسط روسای کل بانک های مرکزی ارائه شد.
 رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز با ارائه گزارش مبسوطی از عملکرد اقتصاد ایران در سال گذشته، جهت گیری دولت و بانک مرکزی ایران در حوزه اقتصاد را کنترل تورم و دستیابی به رشد پایدار برشمرد و بر عزم جدی جهت رفع تنگناهای موجود تاکید کرد.
همچنین پیشنهادهای کمیته فنی درباره موضوع های مورد علاقه کشورها مطرح و  در مورد آن تبادل نظر شد.
 این در شرایطی است که بنا به پیشنهاد رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در اجلاس چهل و سوم هیات مدیره اتحادیه، تجارب بانک های مرکزی در مواجهه با "وام های مشکوک الوصول" مطرح و ضمن تاکید بر اهمیت توسعه همکاری های اقتصادی و مالی مقرر شده بود تلاش های موثر جهت جذب کشورهای واجد شرایط عضویت در اتحادیه صورت گیرد.
دکتر سیف همچنین در حاشیه اجلاس چهل و چهارم، در جریان دیدارهای جداگانه با روسای کل بانک های مرکزی کشورهای عضو بر تقویت روابط کارگزاری بانکی دو جانبه و حل محدودیت های مربوط به نقل و انتقالات وجوه و تسهیل پرداخت های مربوط به معاملات تجاری تاکید کرد.
گفتنی است دبیرخانه اتحادیه پایاپای آسیا در تهران مستقر است و 9 کشور در آن عضویت دارند.
فعالیت اتحادیه پایاپای آسیا طی 41 سال فعالیت خود با موفقیت های زیادی در خصوص شناسایی ظرفیت های اقتصادی و تجاری کشورهای عضو و ارائه خدمات و تسهیلات اعتباری به فعالان اقتصادی همراه بوده است.
جمهوری اسلامی ایران، هند، پاکستان، بنگلادش، سریلانکا، نپال، میانمار، بوتان و مالدیو از اعضای اتحادیه هستند. ریاست هیات مدیره اتحادیه به صورت دوره ای و به مدت یک سال از میان روسای کل بانک های مرکزی عضو انتخاب می شود.
 رئیس کل بانک مرکزی کشورمان در سال گذشته به عنوان ریاست کل انتخاب و در اجلاس داکا این مسئولیت به رئیس کل بانک مرکزی بنگلادش منتقل شد.