رونمایی از روش نوین پرداخت موبایلی - بانک ها به ارایه خدمات نوین بانکی توجه کنند

نوشته شده در تاریخ : 1396/02/23 - 13:03:52

رونمایی از روش نوین پرداخت موبایلی / بانک ها به ارایه خدمات نوین بانکی توجه کنند

رییس کل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از روش نوین پرداخت موبایلی(NFC)  در جمع مدیران ستادی و روسای شعب بانک پارسیان  تاکید کرد: در دنیا فروش خدمات بانکی به عنوان یک اصل پذیرفته شده است در حالی که در ایران ارایه خدمات بانکی در حد رایگان انجام می شود و لازم است بانک ها ضمن گسترش خدمات بانکداری الکترونیکی، به موضوع درآمدزایی از این طریق توجه کنند. 
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، ولی اله سیف  که صبح امروز در «گردهمایی روسای شعب، مناطق، حوزه ها و مدیران ستادی بانک پارسیان » سخن می گفت، با اشاره به شرایط اقتصادی ابتدای دولت یازدهم تصریح کرد: دولت یازدهم در حالی زمام امور کشور را در دست گرفت که  شرایط نامناسب اقتصادی، بازار ارز متلاطم و تورم بالای ۴۰درصد قدرت پیش بینی پذیری اقتصادی را از فعالان اقتصادی و سرمایه گذران سلب کرده بود، اما خوشبختانه با تلاش های مجموعه دولت و نظام بانکی با ایجاد ثبات اقتصادی زمینه تحرک، پویایی و رونق اقتصادی در کشور ایجاد و دستاوردهای بزرگی حاصل شد، ضمن آنکه بعد از ۲۶ سال به تورم تک رقمی و رشد دو رقمی دست پیدا کردیم.
رییس  شورای پول و اعتبار با برشمردن  محدودیت هایی نظام بانکی تصریح کرد: شبکه بانکی باید به موضوعاتی همچون «عدم تعادل  درآمد-هزينه»،« عدم تعادل دارایی - بدهی»،« اجرای استانداردهای مالی بانکی بین المللی»  و «تبین و عملیاتی کردن اقدامات در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم» توجه ویژه و خاصی داشته باشد، چرا که روابط کارگزاری با بانک های بزرگ بین المللی با رفع این قبیل محدودیت ها و اجرای استانداردها، گسترش خواهد یافت.
سیف در خصوص معضل رقابت ناسالم برخی بانک ها و تبعات منفی آن برای اقتصاد کشورخاطرنشان کرد: نظام بانکی  باید از رقابت ناسالم  خودداری و به مصوبات شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی مقید و پایبند باشند و در این زمینه نیز بانک مرکزی با تمام توان در جهت سالم سازی رقابت بانک ها تلاش خواهد کرد.وی  در خصوص عدم تعادل «درآمد – هزینه » و «دارایی – بدهی » در بانک ها  و اقدامات انجام شده  خاطرنشان کرد:  اگرچه وضعیت نظام بانکی در این زمینه نسبت به گذشته بهتر شده است لیکن تا وضعیت ایده آل فاصله وجود دارد و  بانک ها باید برای ایجاد تعادل در موضوعات «درآمد- هزینه» و «دارایی – بدهی » تمام تلاش خود را به کار گیرند.
رییس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع «مطالبات معوق و دارایی های منجمد نظام بانکی» اشاره کرد و گفت: دارایی منجمد بانک ها در سه بخش « مطالبات معوق»،« طلب از دولت » و «دارايي هاي غیرمالی» جای گرفته است.  ضمن آنکه حجم مطالبات معوق و دارایی های منجمد در نظام بانکی بالاست و بانک ها باید در این زمینه با تدبیر و اقدامات لازم در جهت وصول آنها با تاکید بر اصلاح ساختاری عمل کنند.همچنین نقد کردن دارایی های غیرمالی و به گردش درآوردن این دارایی ها نکته مهمی است که باید مدنظر نظام بانکی قرار گیرد.
سیف با تاکید بر اصلاح ساختار ترازنامه های بانک ها و شفافیت صورت های مالی آنها تصریح کرد: در این زمینه اولین گام به کفایت سرمایه بانک ها مربوط مي شود و لازم است بانک ها در این زمینه خود را با معیارهای بین المللی هماهنگ کنند. بر این اساس بانک مرکزی در مرحله اول میزان کفایت سرمایه را ۸درصد تعیین کرده است.
وی افزود: عدم توجه به این موضوع باعث افزایش ریسک در فعالیت بانک ها می شود و در نتیجه بانک هاي بزرگ بين المللي برای همکاری و تعامل با بانك هاي ایراني رغبتی نخواهند داشت.
سیف  در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تقدیر از اقدام ها و همکاری مدیریت و پرسنل بانک پارسیان در موضوع  انحلال موسسه غیرمجاز ثامن الحجج، با اشاره به  مبارزه قاطع بانک مرکزی با شكل گيري و فعاليت موسسات غیرمجاز گفت: در سال ۱۳۹۲ بر اساس آمارها ۲۵درصد از نقدینگی  کشور در موسسات اعتباری غیرمجاز وجود داشت. این شرایط نامساعد برای  بانک مرکزی قابل تحمل نبود و با تلاش و احساس مسئولیت این بانک به میزان قابل توجهی نسبت به رشد بی رویه آنها اقدام و روند ساماندهی آنها تسریع شد.
رییس کل بانک مرکزی با اشاره به هدف برجام در رفع تمام تحریم های هسته ای عنوان کرد: برجام توانست به هدف اصلی پيش بيني شده در رفع کامل تحریم های هسته ای دست یابد؛ اما متاسفانه نظام بانکی به دلیل عدم اجرای برخی استانداردهای بین المللی نتوانسته است از تمام ظرفیت ایجاد شده در پسابرجام بهره ببرد. بانک ها باید با اجرای استانداردهای بین المللی، شفافیت در صورت های مالی و دستور العمل هاي مربوط به مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم،  زمینه گسترش روابط کارگزاری را بیش از پیش فراهم آورند.
سیف تقویت بعد نظارتی مقام ناظر بانک ها و موسسات اعتباری را با تدوین نظام نوین نظارتی مورد اشاره قرار داد و گفت: در این نظام نوین، بانک ها رتبه بندی و ریسک های محتمل هر یک از آنها تعیین خواهد شد و می بایست بانک ها  در این مسیر همکاری های لازم را با بانک مرکزی داشته باشند؛ ضمن اينكه بانك مركزي نيز در اين مسير به همراهي و ياري سایر دستگاه ها همچون وزارت امور اقتصادیی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه  و نيز قوه قضاييه نياز دارد.
گفتني است روش نوین پرداخت موبایلی (NFC ) خدمت نوین بانکی است. در این  خدمت جدید، فرایند کشیده شدن کارت بانکی با نزدیک شدن تلفن و یا ساعت هوشمند به پایانه فروش (POS) شبیه سازی می‌شود. به تعبیری دیگر، برای پرداخت با استفاده از ابزار هوشمند تنها کافیست ابزار هوشمند خود یا همان گوشی تلفن همراه را به پایانه فروش و یا دستگاه خودپرداز نزدیک کرد و پرداخت  خرید را انجام داد.
بر اساس اين گزارش، رییس کل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از روش نوین پرداخت موبایلی (NFC ) از دست اندرکاران  فعال این خدمت در  اداره نظام های پرداخت بانك مركزي و شرکت خدمات انفورماتیک با اهدای لوح، تقدیر کرد.