مذاکرات هیئت بانک مرکزی با مقامات بانکی عضو صندوق بین المللی پول

نوشته شده در تاریخ : 1396/02/10 - 15:07:09

هیئت اعزامی بانک مرکزی ایران در حاشیه اجلاس بهاره صندوق بین المللی پول با روسای کل و معاونان بانک مرکزی برخی کشورها دیدار و موضوعات گسترش روابط بانکی طرفین را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در جلسه هئیت بانک مرکزی ایران با اداره بازار پول و سرمایه صندوق بین المللی پول(MCM)، پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی در پاسخ به پرسش اعضای هيئت ماده 4 صندوق در خصوص آخرین وضعیت و تحولات اقتصادی ایران، به بیان شاخص‌هاي کلان اقتصادي کشور و موفقيت‌هاي حاصله در زمينه کنترل تورم، ثبات بازار ارز و .... پرداخت. 

در این جلسه، به تحقق تورم تک رقمی و رشد دو رقمی در سال 1395 اشاره و جزییات تغییر سال پایه و عملکرد 9 ماهه رشد اقتصادی با ذکر جزییات به همراه تحولات سرمایه گذاری به ویژه در حوزه ماشین آلات برای اعضای این هیئت تشریح شد.
در این دیدار، همچنین سياست‌هاي پولي، تنگناي اعتباري و پيش‌بيني رشد اقتصادي مورد بحث و بررسي قرار گرفت. قربانی با بیان اینکه در سال 1396 استمرار رشد اقتصادي در گرو تقويت رشداقتصادی بدون نفت است افزود: در اين رابطه باید به اهميت نقش تامين مالي توجه کرد و برای این امر ، لازم است برنامه اصلاح نظام بانکي با قوت ادامه يابد و در عين حال سهم بازار سرمايه و به ويژه تامين مالي خارجي در کشور تقويت شود.
همچنین در جریان جلسه با اداره آمار صندوق بین المللی پول (STA ) آخرین تحولات آماری و چارچوب های مورد استفاده بانک مرکزی تشریح شد و راه های افزایش همکاری و ارتقای هر چه بیشتر نظام آماری در بانک مرکزی مورد بحث و بررسی قرار گرفت، ضمناً در جریان ملاقات با اداره آموزش صندوق (ICD )، بر اهمیت برخورداری کشور از آموزش های تخصصی بین المللی تاکید و راه های افزایش بهره مندی ایران از خدمات آموزشی این نهادها بررسی شد. 
غلامعلی کامیاب معاون ارزی نیز در این جلسه با بیان اینکه بانک مرکزي مقدمات لازم براي يکسان‌سازي نرخ ارز را فراهم کرده است، افزود: تنها مشکل ما عدم توسعه کافي روابط کارگزاري است که متاسفانه علي‌رغم گشايش‌هايي که پس از اجرايي شدن برجام پيش آمده است هنوز تبديل و انتقال وجوه به کندي صورت مي‌گيرد و تامين نقدينگي و وجوه لازم براي انجام پرداخت‌ها در کشورهاي مختلف از سرعت لازم برخوردار نیست.
اداره بازار پول و سرمایه صندوق بین المللی پول آمادگي خود را برای ارايه کمک‌هاي فني در زمينه‌هاي مختلف از جمله يکسان‌سازي نرخ ارز، نظارت بانکي، سياست پولي و تهیه سازوکار معاملات ارزی در نظام نرخ  واحد ارز اعلام کرد.
ملاقات با مقامات بانکی کشورهای عضو
کامیاب معاون ارزی بانک مرکزی در حاشیه اجلاس بهاره صندوق بین المللی پول، در دیدار با «بريل» معاون بانک مرکزي برزيل، با اشاره به حجم مبادلات تجاري بين دو کشور در گذشته تاکيد کرد: هم‌اکنون نيز تجارت بين دو کشور وجود دارد لیکن از طريق اشخاص ثالث که معمولاً شرکت‌هاي چند مليتي هستند انجام می شود و پرداخت‌ها نيز خارج از کانال‌هاي بانکي انجام مي‌شود که مورد نظر ایران نيست  و علاقه‌منديم که تجارت بين دو کشور با استفاده از ابزارهاي تسويه تجاری مثل اعتبار اسنادي از طريق بانک‌هاي دو کشور انجام شود.
«بريل» با تایید دیدگاه معاون ارزی بانک مرکزی ایران گفت: علاقه‌مندیم روابط فيمابين تقويت شود و در این مسیر راه‌هايي وجود دارد که از آن جمله ايجاد بانک‌هاي وابسته در برزيل توسط بانک‌هاي ايراني است.
در ملاقات دیگری که کامیاب با معاون بانک مرکزی ترکیه داشت، دو طرف درباره اقدامات لازم در زمینه مبارزه با پولشويي و مبارزه با تامين مالي تروريسم مذاکره کردند و  کليمچي معاون بانک مرکزي ترکيه اقدامات ایران را در این زمینه بسيار مثبت و سازنده ارزيابي کرد.
کلیمچی گفت: خواهان اعزام کارشناسان compliance خود به ايران هستیم تا با بانک هاي ايراني مسائل طرفین را مورد بحث و بررسی قرار دهند و تجارب خود را در اختيار آن‌ها بگذارند ضمن آنکه بانک مرکزي ترکيه با داشتن Business school محل مناسبی برای انتقال تجربیات و مسائل آموزشی است و علاقه مندیم با ایران در این زمینه تعامل را داشته باشیم. 
کامياب همچنین در  ملاقات  با معاون بانک مرکزی ایتالیا  از همکاري مطلوب وی که منجر به گشايش حساب و ايجاد روابط بانکي بين بانک‌هاي مرکزي و بانک‌هاي تجاري دو کشور شد تشکر کرد و گفت: هم‌اکنون این حساب‌ها فعال شده است  و بحث گسترش روابط از جمله امکان اتصال سوئيچ کارت‌هاي ملي به منظور ارايه خدمات پرداخت به شهروندان دو کشور و همچنين استفاده از خدمات و ظرفيت آموزشي بانک مرکزي ايتاليا در زمينه‌هاي مختلف همچون عمليات خزانه‌داري و موضوعاتي نظیر رعايت و تطبيق (compliance) باید مورد توجه قرار گیرد.
 آقاي «رسي» ضمن ابراز خرسندی از گسترش روابط بانکی دو کشور گفت:  بانک مرکزي ايتاليا آمادگي هرگونه همکاري و ارايه خدمات به ايران را در چارچوب مقررات بين‌المللي دارد و تجربیات گذشته نیز موید این موضوع است ضمن آنکه ما فکر مي‌کنيم که بايد همکاريمان را ادامه بدهيم و به تدريج پيش برويم، يکي از اقداماتي که مي‌تواند بسيار مفيد باشد بحث آموزش است که قبلاً هم در يادداشت تفاهمي که امضا کرديم به آن توجه کرده ایم. 
گفتنی است، اجلاس بهاره صندوق بين‌المللي پول و گروه بانک جهاني در تاريخ 19 تا 21 آوريل 2017 در واشينگتن برگزار شد. در این اجلاس هيئت بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران متشکل از غلامعلي کامياب معاون ارزي و پيمان قرباني معاون اقتصادي بانک حضور داشتند. 
از دیگر برنامه های هیئت ایرانی می توان به دیدار با «رییس کل بانک مرکزی اتریش»،«رییس کل بانک مرکزی هند»، «معاون بانک مرکزی لبنان»،«معاون بین الملل وزارت استراتژی و دارایی کره جنوبی»، « معاون مديرعامل بانک New Development Bank (NDB) »  و « جلسه با موسسه آموزشي صندوق بین المللی پول(ICD)» اشاره کرد.