استمرار تورم تک‌رقمی در فروردین‌ماه سال جاری بی‌سابقه است

نوشته شده در تاریخ : 1396/02/06 - 16:59:31

استمرار تورم تک‌رقمی در فروردین‌ماه سال جاری بی‌سابقه است

مديرکل آمارهاي اقتصادي بانک مرکزي با بیان اینکه همواره طی بیست سال گذشته، شاخص قیمت‌های فروردین نسبت به ماه گذشته 2.5 درصد افزایش داشته است،‌ از افزایش 1.1 درصدی این شاخص در فروردین ماه سال جاری خبر داد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، علیرضا مقتدایی، مديرکل آمارهاي اقتصادي بانک مرکزي در خصوص روند تغییرات نرخ تورم در سال 1396 گفت: همانگونه که در سایت بانک مرکزی اعلام شده است، شاخص بهاي کالاها و خدمات مصرفي در مناطق شهري ايران در فروردين‌ماه ۱۳۹۶ به عدد 6/265 رسيده است که نسبت به ماه قبل ۱.۱ درصد افزايش نشان می‌دهد.
وی افزود: با در نظر گرفتن روند 20 ساله اين شاخص، مشاهده مي شود که در فروردين ماه سال‌هاي مختلف، با توجه به ساختار افزايش قيمت‌ها در ايران که برخي تعديلات قيمت‌ها در فروردين‌ماه اتفاق مي‌افتد، عدد شاخص فروردين‌ماه نسبت به ماه قبل بطور متوسط 5/2 درصد طي روند بيست‌ساله افزايش داشته است. اما در سال جاري اين شاخص تنها معادل 1/1 درصد افزایش داشته است که کاهش قابل ملاحظه‌اي است.
مدیرکل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی، دستیابی به تورم تک‌رقمی را حاصل تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های انجام شده  در راستای اهداف عالی اقتصاد مقاومتی دانست و خاطرنشان کرد: کاهش یافتن روند رشد شاخص قیمت‌ها در فروردین‌ماه سال 1396 نسبت به ماه قبل و در مقايسه با  سال‌های گذشته، حکايت از ثبات بيشتر قيمت‌ها و حرکت به سمت اهداف اقتصاد مقاومتي در ايران دارد، به طوري که براي چند ماه متوالي شاهد نرخ تورم يک رقمي (معادل 5/9 درصد در فروردين ماه 1396) مي‌باشيم.