بانک مرکزی پیشگام دولت الکترونیک

نوشته شده در تاریخ : 1394/03/12 - 20:04:48

معاون اول رییس جمهور گفت : بانک مرکزی و نظام بانکی پیشگام استقرار دولت الکترونیک در کشورهستند.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر اسحاق جهانگیری در مراسم افتتاح طرح ملی چکاوک که در ساختمان بانک مرکزی برگزار شد، سامانه های الکترونیک را مقوله ای مهم در بانکداری دانست و گفت: سامانه های الکترونیک یکی از ابزارهای دقیق و علمی برای تصحیح امور کشور و شفاف سازی در عرصه های مختلف است و در مبارزه با فساد اقتصادی، جایگاهی ویژه دارد.
دکتر اسحاق جهانگیری، نظام بانکی را دارای مسئولیت سنگین در پیشبرد توسعه کشور معرفی و عنوان کرد: برای انجام این مسئولیت، بانک ها باید به فناوری های نوین مجهز و مسلط شوند و با به کارگیری این ابزارها بسیاری از دغدغه های شبکه بانکی و مسئولان برطرف خواهد شد. 
وی افزود: طبق گزارش‌ های بانک مرکزی با استقرار 9سامانه تا پایان سال 1394 نظام بانکداری الکترونیک در شبکه بانکی کامل خواهد شد.
وی، چک را یکی از ابزارهای مهم معاملات خواند و اظهار داشت: در سال های گذشته مشکلات و موانع متعددی در کارکرد چک به وجود آمده و دغدغه های زیادی برای مردم و بانک ها ایجاد شده است.با اجرای طرح چکاوک، بسیاری از این دغدغه ها برطرف خواهد شد و امیدواریم با این طرح، اعتماد به چک بازگردد.
جهانگیری، بانک مرکزی و نظام بانکی را پیشگام استقرار دولت الکترونیک معرفی کرد و ضمن تبریک به نظام بانکی گفت: باید کاری کنیم مردم از خدمات دولتی احساس رضایت و خشنودی کنند. 
معاون اول رئیس جمهور از زحمات بانک مرکزی به عنوان نهاد اصلی و تاثیرگذار در هدفگذاری کاهش تورم قدردانی و تصریح کرد: با سیاست های دولت و بانک مرکزی توانستیم انضباط را در سیستم پولی و مالی کشور ایجاد کنیم اما هنوز از بابت برداشت های نظام بانکی از منابع بانک مرکزی که عامل اصلی رشد پایه پولی است، دغدغه هایی داریم.
معاون اول رئیس جمهور ، هدفگذاری مهم دولت برای سال جاری را رونق اقتصادی عنوان کرد و گفت: سیاست های رونق اقتصادی به صورت کامل و دقیق در 177 بند تدوین و وظایف دولت و دستگاه ها برای رونق اقتصادی کشور به طور مشخص در آن تصریح شده است.
وی افزود: اقتصاد ایران در مقطع فعلی به صورت جدی به رشد بالای 5 درصد نیاز دارد و لازمه این اتفاق، تامین مالی واحدهای تولیدی اقتصاد است.
وی منابع دولتی، منابع خارجی و توان اعتباردهی نظام بانکی را سه منبع تامین مالی در کشور برشمرد که در حال حاضر هرکدام با محدودیت هایی برای تامین مالی مواجه اند.  
جهانگیری گفت: منابع دولتی به دلیل تحریم ها و کاهش سقف فروش و قیمت نفت و تکالیف بودجه ای، فاقد توانایی لازم برای تامین مالی هستند. همچنین در سال های اخیر به دلیل تحریم های بین المللی نتوانستیم از منابع خارجی بهره کافی ببریم و در شرایط فعلی از شبکه بانکی انتظار داریم با ایجاد راهکارهای لازم، امکان بهره گیری از این منابع را برای اقتصاد کشور فراهم کند.
معاون اول رئیس جمهور، مطالبات غیرجاری، بدهی دولت به بانک ها و موضوع کفایت سرمایه بانک ها را سه مانع اصلی در راه تامین مالی بانک ها دانست و گفت: در سال گذشته نظام بانکی عزم جدی برای کاهش مطالبات غیرجاری داشته است و آمار و گزارش های ارائه شده نشان از موفقیت در این مسیر دارد. همچنین برای حل مشکل بدهی دولت به بانک ها راهکارهایی در لایحه رونق اقتصادی دولت تدوین شده است. برای مثال درخصوص کفایت سرمایه بانک های دولتی مقرر شد، از محل مطالبات دولت از حساب ذخیره ارزی به سرمایه بانک ها اضافه شود .به علاوه از سهم دولت در بانک های خصوصی شده، برای افزایش سرمایه بانک ها استفاده خواهد شد. 
جهانگیری در این مراسم از زحمات همکاران در بانک مرکزی و رئیس کل قدردانی و ابراز امیدواری کرد با اتخاذ تصمیم های درست، منشاء خدمات بزرگتری در شبکه بانکی کشور باشند.
در این مراسم از تلاش های بانک های دولتی و خصوصی در استقرار و تکمیل سامانه چکاوک با اهدای لوح به مدیران عامل بانکها تقدیر شد.