اولویت بانک مرکزی تامین سرمایه در گردش است

نوشته شده در تاریخ : 1394/03/07 - 11:54:04

اولویت بانک مرکزی تامین سرمایه در گردش است

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به هدف گذاری بانک مرکزی در سال‌جاری تاکید کرد:‌ اولویت تسهیلات دهی همچنان تامین سرمایه در گردش و بنگاه‌های تولیدی کوچک است.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ولی اله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، صبح امروز در دومین نشست سراسری مدیران و کارکنان بانک صنعت و معدن با مورد توجه قرار دادن فرمایشات روز گذشته مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس اظهار داشت:‌ تاکید رهبر معظم انقلاب بر این بود که درست است ما با محدودیت منابع مواجه هستیم، اما نباید در این شرایط تسلیم شد و علی‌رغم محدودیت‌ها باید راه رشد و توسعه را درپیش گرفت.
سیف ضمن بیان اینکه مقام معظم رهبری راه مقابله با محدودیت را صرفه‌جویی، توجه به اولویت‌ها و تخصیص بهینه منابع می‌دانند افزود: سیستم بانکی با تاسی از فرمایشات ایشان باید منابع را به‌صورت بهینه و هدف‌مند صرف فعالیت‌هایی کند که تاثیر بیشتری بر رشد اقتصاد و تولید دارند.
وی تامین منابع بیشتر برای رفع نیاز‌‌ فعالیت‌های مثبت اقتصادی را از جمله تلاش‌های بانک مرکزی با هدف خروج از رکود و رشد اقتصادی دانست و افزود: در این راه باید به دونکته اساسی توجه داشت که این منابع به واحد‌های کوچک تولیدی و بنگاه‌هایی که تاثیر بیشتری در رشد اقتصادی دارند، اختصاص یابد.
رئیس شورای پول و اعتبار با انتقاد از تمرکزِ بخش تامین سرمایه بر منابع بانکی تصریح کرد:‌ تنها روش تامین سرمایه، مراجعه به نظام بانکی نیست؛ بلکه سرمایه‌گذاری‌های دراز مدت و بنگاه‌های بزرگ باید از سایر روش‌ها تامین سرمایه شوند.
سیف در ادامه با اشاره به برآورد اولیه توان تسهیلات دهی بانک‌ها به بخش‌های مختلف اقتصادی طی سال 93 که حدود 280 هزار میلیارد تومان برآورد شده بود گفت: در سال گذشته با رشد 44.5 درصدی، 341 هزار میلیارد تومان به بخش‌های مختلف اقتصادی تسهیلات اعطا شد که سهم بخش‌های تولیدی50.5 درصد بود که سهم این فعالیت‌ها از تولید ناخالص داخلی کشور بدون احتساب نفت، در9 ماهه سال 93  در حدود 40 درصد بوده که نشان دهنده عملکرد مناسب نظام بانکی در تامین مالی فعالیت‌های تولیدی است.
رئیس‌کل بانک مرکزی با مهم دانستن دستیابی به رشد اقتصادی 3.6 درصدی در 9 ماهه سال 93 پس از 3 دوره رشد منفی بیان کرد: عده‌ای می‌گویند این رشد را هنوز مشاهده نمی‌کنند، البته سطح تولید کشور کماکان در سطحی پایین تر از رقم مشابه در سال‌های 89 و 90 قرار دارد؛ اما با اولویت‌گیری‌های بانک مرکزی واحد‌های تولیدی درحال جان گرفتن هستند. به‌طوری که در سال 93 معادل 60.7 درصد تسهیلات با هدف تامین مالی سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی اختصاص یافت که 80.9 درصد از این رقم، در اختیار بخش صنعت و معدن قرار گرفت.
سیف با بیان اینکه مقایسه عملکرد بخش صنعت و معدن از تولید ناخالص داخلی با سهم این بخش از کل تسهیلات پرداختی شبکه بانکی حاکی از عنایت جدی سیاست‌گذار پولی به تامین مالی واحد‌های صنعتی است اظهار داشت: درحالی که سهم ارزش افزوده بخش صنعت و معدن از تولید ناخالص در 9 ماهه سال 93 بدون احتساب نفت معادل 20.7 درصد بود، سهم این بخش از کل تسهیلات پرداختی در همین سال به 31.2 درصد رسید.