مسائل روز بانکی در جلسه مدیران عامل بانکها بررسی شد

نوشته شده در تاریخ : 1394/02/28 - 22:10:59

مسائل روز بانکی در جلسه مدیران عامل بانکها بررسی شد

جلسه هم اندیشی مدیران عامل بانکها با رییس کل بانک مرکزی در خصوص موضوعات روز بانکی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی  ولی اله سیف در این جلسه با بیان اینکه نظام بانکی شرایط بسیار سختی را سپری می کند، خاطر نشان کرد: بازیگران بازار پول باید مصالح کل نظام را مد نظر قرار دهند و مدیران عامل بانکها  صرفاً به مصالح بانک تحت مدیریت خویش فکر نکنند چرا که نگاه محدود و خرد موجب خسران  کل شبکه بانکی خواهد شد.
وی با بیان اینکه در مقابل سیاست فعلی تعیین نرخ سود بانکی در بانک مرکزی دو دیدگاه وجود دارد، تصریح کرد: دیدگاه اول معتقد است چرا باید بانک مرکزی نرخ را دستوری تعیین کند و در دیدگاه دوم بیان می شود به چه دلیل صرفاً برای سپرده های یکساله نرخ تعیین و ابلاغ شده است اما نرخ سود سپرده ها تعیین نشده است.
 وی در پاسخ به دیدگاه های طرح شده خاطر نشان کرد: در شرایط  نامناسب و نامتعادل صورت های مالی که در بانک ها یک واگرایی بین نرخ تورم و نرخ سود بانکی ایجاد شده است، بانک مرکزی در شرایط موجود بهترین تصمیم را اتخاذ کرده است.
رییس شورای پول و اعتبار افزود: مثبت بودن نرخ سود بانکی نسبت به نرخ تورم در طول تاریخ بعد از انقلاب سابقه نداشته است و این روند نیز  نمی توانست ادامه پیدا کند.
وی خاطرنشان ساخت: دلیل اینکه بانک ها قادر به مقابله با این پدیده نیستند نیاز به نقدینگی است و اگر بانک مرکزی به این موضوع ورود نمی کرد معضل بسیار پیچیده می شد.
سیف با انتقاد  از نحوه ی تبلیغات بانک ها در باب نرخ سود سپرده های بانکی گفت: نحوه انتخاب تبلیغات در خصوص جذب سپرده ها و متمرکز شدن بر صدم درصد سود های اعطایی کمتر از یکسال جای تعجب دارد، این نوع تبلیغات بار منفی برای نظام بانکی ایجاد کرده است و سریعاً باید مورد تجدید نظر قرار گیرد.
رییس کل بانک مرکزی ضمن درخواست از بانک ها جهت اقدام قاطع در اجرای تصمیمات داخلی خاطر نشان کرد: اعتراف به ضعف در تصمیم گیری و اجرای تصمیمات داخلی بانک ها ناخوشایند است و نباید توقع داشت در جزیی ترین مسائل ، بانک مرکزی وارد صحنه و اجرا شود.
وی افزود: بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار با اعطای آزادی عمل در چارچوب ضوابط  به بانک ها ، در مقابل انتظار دارد بانک ها به تعهدات خود عمل نمایند. منطق بانک مرکزی در سقف نرخ سود تسهیلات، توجه به شرایط خاص نظام بانکی و همزمان توجه به  اصلاح نظام بانکی بوده است.این اصلاح به ساماندهی صورت های مالی نیز منجر خواهد شد .
رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه بانک های کشور در حال حاضر عموماً زیر خط استانداردهای بین المللی فعالیت می کنند، تصریح کرد: عدم توجه به استانداردهای بین المللی موجب تحمیل ریسک های بسیاری به نظام بانکی شده است . مطالبات معوق  و پرداخت سودهای موهوم به سپرده ها به وفور در کارنامه بانک ها دیده می شود و  ادامه این روند به نفع و صلاح شبکه بانکی نخواهد بود.
سیف با توصیه بر اینکه بانکها باید به سمت بلوغ و کارایی در تصمیمات گام بردارند ، افزود: بانکها هرچه سریعتر به بازبینی نرخ سود سپرده های کوتاه مدت  اقدام کنند و شفافیت لازم را در این موضوع مدنظر قرار دهند. بانک مرکزی در معرض انتقادات شدیدی قرار دارد چرا که بی نظمی در بازار پول قابل تحمل نیست.
وی افزود: در جلسه اخیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی، خوشبختانه نتایج کارگروه فرادستگاهی در مورد نظام بانکی مدنظر قرار گرفته است و احساس رضایت نسبی از عملکرد همکاران وجود داد. ضمن این که اهتمام جدی در پیگیری پرونده های درشت نظام بانکی وجود دارد. البته استمرار این دستاوردها، عزم جدی دستگاه قضا و همکاری هر چه بیشتر نظام بانکی را می طلبد .
سیف در بخش دیگری از سخنان خود به رقابت ناسالم و مخرب موسسات غیرمجاز اشاره کرد و گفت: تعدادی از این موسسات در مراجع قضایی مورد پیگرد قرار دارند لیکن یکی از مشکلاتی که لازم است مورد توجه قرار گیرد ارایه خدمات برخی از بانک های کشور به اینگونه موسسات است.
رییس کل بانک مرکزی خاطرنشان ساخت: ارائه خدمات به این گونه موسسات هیچ توجیهی ندارد .لذا می بایست هر چه سریعتر  این بانک ها در ارایه خدمات  به موسسات غیرمجاز تجدید نظر نمایند. ضمن آنکه بانکها لازم است در اسرع وقت لیستی از موسسات غیرمجازی که به آنها خدمات ارایه می کنند، به بانک مرکزی ارسال کنند.
وی افزود: متاسفانه موسسات غیرمجاز عامل تعیین نرخ سود بانکی شده اند و بانکها نیز دنباله رو تصمیمات نرخ سود سپرده های این گونه موسسات شده اند. محافظه کاری در برخورد با موسسات غیرمجاز موجب تحمیل خسارات و هجمه های  فراوان به نظام بانکی خواهد شد.
سیف با اشاره به توجه بانک مرکزی در خصوص شفافیت اطلاعات در صورت های مالی خاطر نشان کرد : شفافیت اطلاعات در صورت های مالی باید مدنظر قرار گیرد . استحکام در صورت های مالی از مسائل مهم نظام بانکی است . واگذاری دارایی ها و خروج از بنگاهداری نیز باید موردتوجه ویژه قرار گیرد، البته بانکها لازم است در برهه ای از زمان که شرایط برای عرضه سهام نامناسب است، باتدبیر برخورد نمایند.
رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه در مبارزه با پولشویی عملکرد بانک ها ضعیف است، اضافه کرد: اهمال نظام بانکی موجب بروز و گسترش فساد های گسترده خواهد شد . نظام بانکی باید انگیزه لازم برای مبارزه با فساد را داشته باشد و در افتتاح حساب ها و بررسی هویت افراد  باید دقت لازم مورد توجه قرار گیرد .
سیف با اعلام خبر پیاده سازی کامل سامانه چکاوک در 5 خردادماه سال جاری  و جشن «پرواز چکاوک» افزود: برای این سامانه و پیاده سازی آن هزینه های فراوانی شده است و وجود اینگونه سامانه ها نظام بانکی را پاسخگوتر می کند.
وی در پایان به لزوم استفاده از استاندارد های بین المللی در خدمات POS  ،ATM   و نظام مند نمودن اینگونه خدمات منطبق با قوانین پولشویی تصریح کرد:  استفاده از سامانه سپام که در گشایش اعتبار اسنادی و ضمانت نامه ها کاربرد دارد، موجب افزایش امنیت در مبادلات نظام بانکی خواهد شد و تقویت هرچه بیشتر این سامانه ها موجب شفافیت می شود.
در این جلسه مدیران عامل بانکها نیز به بیان دیدگاه های خویش در خصوص مسائل روز بانکی همچون شفاف سازی ترازنامه بانکها، نحوه پیگیری پرونده ها در محاکم قضایی، نرخ های سود سپرده ها و تسهیلات بانکی وحدت رویه بانکها در پرداخت سود سپرده های بانکی ، رقابت بانکها و نظایر آن پرداختند.
در پایان رییس کل بانک مرکزی بر لزوم هماهنگی میان بانکها و اتخاذ تصمیم در تعیین منطقی سود سپرده های کوتاه مدت کمتر از یک سال و رقابت سالم میان بانکها تاکید کرد.