تاکید دکتر سیف بر تقويت همكاريهاي بانكي منطقه اي

نوشته شده در تاریخ : 1394/01/31 - 19:11:24

 دکتر سیف در ادامه سفر خود به آمریکا جهت شرکت در اجلاس بهاره صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در سال 2015 در جلسه ناهار كاري رئیس اداره خاورمیانه و آفریقای جنوبی صندوق بین المللي پول که با حضور روسای کل بانک های مرکزی کشورهای عضو برگزار گردید، شركت کردند.
در این جلسه، آقای مسعود احمد مروری بر مسایل مبتلابه بانک ها با توجه به استانداردهای مقرراتی و تحریم های تجاری و اقتصادی داشتند.
از جمله این موارد لزوم اجرای قانون مالیاتی آمریکا موسوم به (FATCA) ، اجرای قانون مبارزه با پولشویی و تروریسم مالی و تبعيت از قوانين وضع شده توسط وزارت خزانه داري آمريكا است که فعالیت مالی بانک ها به صورت بین المللی بويژه در استفاده از دلار آمريكا در معاملات را با ریسک بالایی مواجه کرده است. باتوجه به نقشی که بانک ها در تجارت جهانی دارند،  این موضوع نگرانی هایی را برای آنها بوجود آورده است.
رئیس کل بانک مرکزی نیز در بیاناتي ضمن تائید مطالب عنوان شده اظهار داشت  جمهوری اسلامی ایران پیش از این با چنين مشکلاتي مواجه بوده است. ایشان راه حل مناسب برای این امر را تقويت همكاريهاي بانكي منطقه اي و ايجاد خطوط اعتباری به ارزهای محلی به منظور تصفيه مبادلات تجاري تحت نظارت بانک های مرکزی  عنوان نمود.