بانک مرکزی میزبان کمیته فنی اتحادیه پایاپای آسیا

نوشته شده در تاریخ : 1394/01/24 - 16:12:18

بانک مرکزی میزبان کمیته فنی اتحادیه پایاپای آسیا

 جلسه کمیته فنی کشورهای عضو ACU   صبح امروز به میزبانی جمهوری اسلامی ایران در بانک مرکزی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ؛ در این نشست که 24/1/1394 در ساختمان میرداماد برگزار شد، آقای کامیاب معاون ارزی، یعقوبی مدیرکل بین الملل، برهان آزاد دبیرکل اتحادیه پایاپای آسیا، شماری از مدیران بانک مرکزی و نمایندگان کشورهای عضو حضور داشتند.
 
چشم انداز روشن اتحادیه پایاپای آسیا
در ابتدای این نشست، غلامعلی کامیاب معاون ارزی بانک مرکزی ضمن خوشامدگویی به اعضای کمیته فنی‌گفت: مایه افتخار است که تهران میزبانی کمیته فنی ACU را عهده دار شده است. شهری زیبا که بیش از 7 هزارسال محل سکونت جوامع انسانی  بوده و از دورنمای بسیار زیبای کوه دماوند نیز برخوردار است.
وی در ادامه، ضمن ابراز رضایت از مشارکت فعالانه اعضای ACU در برپایی این نشست گفت: اعضای اتحادیه ACU عملکرد اثربخشی در مکانیزم ACU ، گسترش مبادلات منطقه ای و همکاری های پولی میان کشورهای عضو داشته اند.
معاون ارزی بانک مرکزی تاکید کرد: ایران مشتاقانه درصدد است مبادلات بازرگانی میان کشورهای عضو گسترش یابد و در سال های آتی، بیش از پیش  بر ارزش و اعتبار و نقش ACU  افزوده شود.
کامیاب همچنین گفت: ما امیدواریم اقتصاد ایران با گسترش فرصت های سرمایه گذاری و تجارت با کشورهای  همسایگان به ویژه کشورهای عضو ACU  در آینده نزدیک شاهد رشد و شکوفایی قابل توجهی باشد.
معاون ارزی در پایان ضمن خشنودی از حضور نمایندگان کشورهای عضو، ابراز امیدواری کرد همکاری های سازنده میان اعضاء گسترش یابد و این نشست به نتایج مثمرثمری منجر شود.
 
استفاده از ارزهای محلی در دستور کار ACU
لیدا برهان آزاد دبیرکل اتحادیه پایاپای آسیا نیز ضمن خوشامدگویی به مدعوین گفت: تلاش های صورت گرفته از سوی بانک مرکزی ایران و مشارکت و همراهی شما در برپایی این نشست، بسیار ارزشمند بوده و ضمن حمایت از عملکرد مطلوب مکانیزم ACU  ، به غنای بیشتر اتحادیه پایای آسیا در سال های آتی منجر خواهد شد.
وی سپس به طور خلاصه به مرور دستاوردها و الزامات چهل و سومین اجلاس هیات مدیره اتحادیه که 23 می 2014 در ایران برگزار شد، پرداخت.
در این نشست همچنین کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات بانک مرکزی سامانه پیام رسانی الکترونیکی مالی (سپام) را برای اعضای کمیته فنی معرفی و امکان اتصال کشورهای عضو ACU به این سامانه را تشریح کردند. این اقدام، در پی اجرایی ساختن یکی از مصوبات اجلاس چهل و سوم ACU  بود که مقرر می داشت در جلسه آتی کمیته فنی ، ضمن رونمایی سامانه نرم افزاری یادشده ، جزییات بیشتری از زیرساخت و ویژگی های امنیتی آن مطرح  و در مورد آن بحث و بررسی به عمل آید.
در ادامه این جلسه مقرر شد از سوی دبیرخانه، امکان دسترسی کشورهای عضو  به سپام فراهم شود تا اعضاء درخصوص پیوستن به آن تصمیم گیری کنند.
نمایندگان کشورهای عضو ACU در پایان این نشست از خزانه جواهرات ملی بازدید خواهند نمود.
 گفتنی است طرح مجدد استفاده از پول های ملی در مکانیزم ACU ، بهره گیری از نرم افراز کاربردی وب محور برای ارسال پیام در ACU ، درنظر گرفتن تمهیداتی برای حل مناقشات بازرگانی میان کشورهای عضو ، معاملات غیرمجاز از طریق مکانیزم ACU و .... دستور کار  این نشست را تشکیل می دادند و ابعاد مختلف موضوعات یادشده  مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
  اتحاديه پاياپاي آسيا در سال 1974 و با شرکت کشورهای بنگلادش، بوتان، هند، ايران، ميانمار، نپال، پاکستان، سريلانکا  و مالدیو جهت نيل به اهداف زير تأسيس گرديد:
- فراهم نمودن تسهيلات جهت تسويه چند جانبه پرداخت ‌هاي مربوط به معاملات جاري بين‌المللي ميان كشورهاي عضو
- استفاده از پول ملي كشورهاي عضو در معاملات جاري فيمابين و بالتبع صرفه‌ جويي در استفاده از ذخاير ارزي
- گسترش همكاري‌هاي پولي و تقويت روابط بانكي به منظور توسعه فعاليت‌هاي اقتصادي و بازرگاني ميان كشورهاي منطقه آسيا و اقيانوس آرام
- فراهم نمودن "ترتيبات سوآپ پولي" به منظور دسترسي موقت اعضاء به "واحدهاي پولي آسيا".
گفتني است، محل دائمي دبيرخانه اتحاديه پاياپاي آسيا در ايران قرار دارد.