تمهیدات بانک ها برای توزیع اسکناس نو

نوشته شده در تاریخ : 1393/12/18 - 10:22:38

تمهیدات بانک ها برای توزیع اسکناس نو

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی گفت: شعب منتخب بانک های ملی، صادرات، ملت، اقتصادنوین، کارآفرین، پاسارگاد و پست بانک که اسامی آنها متعاقبا اعلام خواهد شد، از اوایل هفته آینده نسبت به توزیع اسکناس نو اقدام خواهند نمود.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، بهزاد قیاسوند گفت: 6 هزار میلیارد  ریال اسکناس نو در تهران و 8 تا 9 هزار میلیارد ریال در شهرستان توزیع می‌شود که ترکیب اسکناس‌ها، 5، 10، 20، 50 و  100 هزار ریالی می‌باشد.
وی در خصوص تامین اسکناس نو در شعب بانک‌ها گفت: امسال تعداد شعب منتخب بانک‌ها در تهران برای توزیع اسکناس افزایش یافته است.
مدیرکل ریالی و  نشر بانک مرکزی با طرح این موضوع که سفارش چاپ اسکناس لزوما به معنای انتشار نیست ، تصریح کرد: بررسی لازم در حوزه اقتصادی و نشر اسکناس معمول و پس از برآورد میزان اسکناس و مسکوک مورد نیاز برای سال آتی، این موضوع در کمیته پولی  طرح و پس از تصویب ، طی لایحه ای به شورای پول و اعتبار ارائه می‌ شود .سپس
قیاسوند اهداف سفارش چاپ اسکناس را  انتشار جدید، جایگزینی امحاء و  میزان ذخیره مطمئن نزد بانک مرکزی عنوان کرد و گفت: انتشار اسکناس پس از تصویب شورای پول و اعتبار براساس میزان اسکناس و ایران چک‌هایی که می‌بایست چاپ شود به سازمان تولید و اسکناس مسکوک اعلام و پس از آن ، براساس نیاز  بانک‌ها که نشات گرفته از نیازهای مردم است اسکناس منتشر می‌شود.
مدیرکل ریالی و  نشر بانک مرکزی کل اسکناس و ایران چک در جریان را 8 میلیارد برگ اعلام و تصریح کرد: اگر اسکناس هایی که سکه آن موجود است را کم کنیم، حدود 6 میلیارد برگ درجریان داریم و سرانه آن نیز 70 برگ می‌باشد.
قیاسوند گفت: به لحاظ تعداد، اسکناس‌های 20 هزار ریالی و از نظر مبلغ ایران چک 500 هزار ریالی و اسکناس 100 هزار ریالی بیشترین گردش را در دست مردم دارا می‌باشند.
وی گفت: برای اینکه اسکناس و مسکوک 200 و 500 تومانی به دست مردم برسد با جایگزینی آن با اسکناس فرسوده جمع‌آوری شده700 میلیارد ریال به مسکوک در جریان اضافه کردیم که از طریق بانک‌ها،  فروشگاه‌های بزرگ، آزادراه ها، اتوبوس رانی و تاکسیرانی در اختیار مردم قرار می‌گیرد.