پیشرفت ساماندهی 8 تعاونی اعتبار منحله در موسسه اعتباري کاسپین

نوشته شده در تاریخ : 1395/12/27 - 10:16:41


معاون نظارتی بانک مرکزی از پیشرفت ساماندهی 8 تعاونی اعتبار منحل شده در موسسه اعتباری کاسپین خبر داد.
 


به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، فرشاد حیدری با بیان اینکه موسسه کاسپین براساس مصوبه شورای پول و اعتبار در 27 اسفند 94 اجازه فعاليت دريافت و وظیفه آن ساماندهی امور 8 تعاونی منحله بود گفت: باید دارایی های این تعاونی های منحله پس از ارزیابی و کارشناسی به موسسه کاسپین منتقل شود تا متناسب با دارایی های منتقل شده ، بدهی های این تعاونی های منحله نیز به موسسه کاسپین منتقل شود.
 وی افزود: دارایی ها شامل تسهیلات اعطایی، اموال منقول و غیرمنقول است که باید شناسایی و ارزیابی شوند و اين كار به لحاظ تعداد پرونده هاي اعتباري، تعداد زياد اموال و املاك و وجود اين اموال و املاك در نقاط مختلف كشور و مسائل مرتبط به آنها مستلزم صرف زمان نسبتاً طولاني است .ضمن آنکه  شناسايي، ارزیابی و كارشناسي  این دارایی ها باید با دقت مورد رسیدگی واقع و به نحوي انجام شود تا حق و حقوقی از اشخاص ضایع نشود.
 حیدری در خصوص اقدامات بانک مرکزی برای ساماندهی تعاونی های منحله در موسسه اعتباری کاسپین گفت: با نظارتی که بانک مرکزی در سال 95 بر فرآیند انجام کار داشت خوشبختانه موفق شدیم با ساماندهی 5 تعاونی منحله، مسئوليت  آنها را به موسسه کاسپین واگذار کنیم و این موسسه موظف به پاسخگویی به سپرده گذاران این 5 تعاونی شامل حسنات اصفهان، الزهرا مشهد ، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، عام کشاورزان مازندران و امید جلین مازندران است، ضمن اینکه دارايي هاي اين تعاوني هاي منحله بعد از شناسايي، كارشناسي و ارزیابی  به موسسه کاسپین منتقل شد و این موسسه از این به بعد پاسخگوی سپرده گذاران  تعاوني هاي منحله مذكور خواهد بود.
 معاون نظارتی بانک مرکزی افزود:  شناسايي و كارشناسي دارايي هاي دو تعاونی دیگر شامل «بدر توس» و «پیوند مشهد» هم دردست انجام است که باتوجه به پیچیدگی بیشتر کار آنها، همکاری و هماهنگی تنگاتنگی با مقامات قضایی داشته و مقدمات کار فراهم شده و با هیات تصفیه این دو تعاونی و هیات مدیره موسسه کاسپین توافق کرده ایم كه دارایی های شناسايي شده ي این دو تعاونی هم ارزیابی و به موسسه کاسپین منتقل شود که پس از اخذ مجوز از مرجع قضايي مربوطه در مشهد اين ساماندهی انجام خواهد شد که امیدواریم اين امر در فروردین 96 نهایی شود.به این ترتیب امور 7 تعاونی منحله از مجموع 8 تعاونی اعتبار منحله ساماندهی  شده و خواهد شد.
حیدری درباره تعاونی دیگر به نام تعاونی اعتبار منحله فرشتگان هم افزود: دارایی های این تعاونی با دستور بازپرس محترم دادسرای پولی و بانکی در تهران درحال ارزیابی و کارشناسی است و طبق هماهنگی هاي به عمل آمده با سرپرست محترم دادسراي مذكور  امیدواریم تا پایان فروردین 96 نتایج ارزیابی ها و کارشناسی اموال و املاك شناسايي شده ي اين تعاوني انجام و نهايي شود. این دارايي ها پس از تعيين ارزش با هماهنگي مرجع قضايي و بانک مرکزی  به موسسه اعتباري كاسپين منتقل  و متناسب با آن سپرده سپرده گذاران تعاونی منحله فرشتگان هم به موسسه کاسپین منتقل خواهد شد.
 وی همچنين اظهارداشت: امیدواریم با پیشرفت حاصل شده  در سال 95  بتوانيم در پايان فروردین سال 96 كار انتقال دارايي ها را آغاز و سپس به تناسب سپرده ي سپرده گذاران تعاوني منحله فرشتگان  با برنامه اي مدون  و با نظر مرجع قضايي و بانك مركزي به موسسه كاسپين منتقل و سپس موسسه مذكور پاسخگوی سپرده گذاران خواهد بود .
 معاون نظارتی بانک مرکزی در ادامه گفت: بيشترين تعداد سپرده گذاران مربوط به تعاوني اعتبار منحله فرشتگان است. بر اساس آخرين اطلاعات موجود تعداد سپرده هاي تعاوني اعتبار منحله فرشتگان بالغ بر ٧٣٠ هزار  فقره مي باشد كه تعداد سپرده هاي زير بيست ميليون تومان بالغ بر ٦٥٠ هزار فقره مي باشد كه حسب توافق انجام شده  با مرجع قضايي تلاش می کنیم در بهار سال آینده 650 هزار سپرده گذار ذکرشده را در اولویت اول پرداخت قرار دهیم که بدین ترتیب تقريبا 90 درصد سپرده گذاران تعاونی فرشتگان در بهار سال آینده تعیین تکلیف می شوند.
 حیدری درباره آمار مجموع این 8 تعاونی افزود: هنوز جزییات آن به طور کامل قطعی نشده است زیرا پرونده دو تعاونی اعتبار نزد مقام قضایی مفتوح است همچنین برخی تباني ها  و انتشار گواهی سپرده هاي جعلي و واهی و بدهی های صوری وجود دارد که مشخص شدن آن مستلزم رسيدگي قضایی است.