افزایش ضریب نفوذ تسهیلات خرد با طرح کارت اعتباری

نوشته شده در تاریخ : 1395/07/05 - 15:39:11

اجرای طرح کارت اعتباری مرابحه موجب ترویج معاملات بازرگانی در میان عموم مردم، افزایش ضریب نفوذ تسهیلات خرد در جامعه، افزایش تقاضای کل و رونق اقتصاد می شود.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، معاون نظارتی این بانک صبح امروز در نشست مطبوعاتی با اشاره به آغاز صدور کارت‌های اعتباری در شبکه بانکی از ابتدای مهر ماه گفت: براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته صدور کارت‌های اعتباری از ابتدای مهر ماه سال جاری آغاز شد و طرح آزمایشی آن نیز 10 روز پیش از آغاز صدور کارت‌های اعتباری در شعب برخی بانک‌ها عملیاتی و اجرایی شده بود.
حیدری این اقدام را جایگزینی مناسب برای تسهیلات خرد خواند و تصریح کرد: با صدور کارت‌های اعتباری، فرایند اعطای تسهیلات خرد به آحاد مردم تسهیل می شود و با این ابزار از مراجعه مکرر مردم به بانک‌ها، صدور فاکتور و یا انجام برخی معاملات صوری جلوگیری خواهد شد. همچنین اعطای کارت‌های اعتباری به شهروندان، فرایند اداری بانک‌ها را کوتاه خواهد کرد.

معاون نظارتی بانک مرکزی با اشاره به فراگیر بودن کارت‌های اعتباری در سایر کشورهای دنیا گفت: سالهاست که اعطای کارت‌های اعتباری در سایر نقاط جهان اجرا شده است اما متأسفانه در کشور ما به علت ضعف زیرساخت‌ها و برخی مسائل حقوقی این امر دیرتر محقق شد. بر این اساس بانک مرکزی تلاش کرده است با مد نظر داشتن تجربیات سایر کشورها و تجارب کشورمان در صدور سایر کارت‌های اعتباری طی سال های گذشته، این طرح از نقایص کمتری برخوردار باشد.
این مقام مسئول با تأکید بر اینکه دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های لازم این طرح به شبکه بانکی ابلاغ شده است، تصریح کرد: بانک مرکزی در حال حاضر بخشنامه‌ها و دستورالعمل های طرح کارت اعتباری را به شبکه بانکی ابلاغ کرده و شبکه بانکی کشور از آمادگی لازم برای اجرایی کردن این طرح برخوردار است.
وی رواج کارت های اعتباری را فرایندی زمان بر دانست و گفت:‌ تاکنون مدت زمان کوتاهی از اجرایی شدن این طرح می گذرد و باتوجه به این امر قضاوت در مورد عملکرد بانک‌ها در صدور کارت‌های اعتباری را باید به آینده موکول کرد. تاکنون و براساس برآوردها حدود 20 هزار کارت ظرف مدت چند روز ابتدایی عملیاتی شدن این طرح صادر شده است و باتوجه به پیش بینی‌های صورت گرفته امید است طی یک سال آینده عموم مردم از این طرح استقبال کنند.
معاون نظارتی بانک مرکزی از نظارت و رصد دقیق این بانک بر اجرای این طرح خبر داد و گفت: یکی از اولویت‌ها و سیاست‌های اعتباری بانک مرکزی، اعطای تسهیلات به آحاد مردم است. بر این اساس این بانک در نظر دارد، آمار میزان تخصیص منابع خرد از طریق کارت‌های اعتباری به مردم را دریافت کند و در این زمینه هر یک از بانک‌ها که از عملکرد بهتری مناسبی برخوردار باشد رتبه بالاتری را از سوی بانک مرکزی دریافت خواهد کرد. در هر حال و باتوجه به اینکه بانک‌ها دراین طرح از منابع خود استفاده می کنند، مشارکت پایین آنها ممکن است ناشی از کمبود منابع‌شان باشد.
وی با اشاره به سازکارهای نظارتی برای جلوگیری از تخلف در این طرح، گفت: آیین نامه‌ بانک مرکزی در این قسم موارد شفاف است و باتوجه به اینکه کارت‌های اعتباری مرابحه تنها برای خرید کالا و خدمات تعبیه شده‌اند، بنابراین امکان نقدشوندگی برای آنها وجود ندارد. البته باید توجه داشت تبانی میان پذیرنده و دارنده کارت، نمره منفی، به همراه خواهد داشت و هزینه‌های مالیاتی برای فروشندگان در نظر گرفته خواهد شد. همچنین در صورتی که صاحبان کارت‌ها به موقع تسویه حساب نکنند، با صدور اخطار و اقدامات قانونی برای دارنده کارت و در مواردی ابطال کارت مواجه خواهند شد.
حیدری در ادامه با بیان اینکه اعطای کارت‌های اعتباری موجب رشد نقدینگی نمی شود، گفت: منابع تخصیصی کارت‌های اعتباری از کل اعتبارات شبکه بانکی تأمین می شود و در نتیجه این امر موجب رشد نقدینگی در کشور نخواهد شد.

معاون نظارتی بانک مرکزی، طرح کارت اعتباری مرابحه را طرحی اثرگذار در اقتصاد ملی عنوان کرد و گفت: در این طرح به رونق اقتصاد ملی توجه شده است و استفاده از کارت برای خرید کالاهای خارجی منافاتی با اهداف ملی نخواهد داشت چرا که کالاهای خارجی نیز از مبادی قانونی وارد شده و فروشنده آن بابت این کالا، مالیات پرداخت می کند.
وی در خصوص جزئیات صدور و نحوه انعقاد قرارداد میان مشتری و بانک گفت: در حال حاضر اعتبارسنجی و تشخیص اعطای وثیقه از سوی مشتری بر عهده بانک‌هاست. البته بانک‌ها می توانند از منابع اعتبارسنجی بانک مرکزی نیز استفاده کنند. همچنین کارت اعتباری در قالب قراردادهای متحدالشکل در بانک ها صادر می شود. همچنین نرخ سود این کارت‌ها بر اساس نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و در حال حاضر 18 درصد است و 1 درصد برای بانک‌ها آبونمان در نظر گرفته شده است. بر این اساس ابتدا کارت‌ها از سطوح پایین برای مشتریان صادر خواهد شد و پس از آن با در نظر گرفتن سوابق اعتباری مشتریان سطح آنها ارتقا خواهد یافت.
حیدری در ادامه افزود: در کارت اعتباری مرابحه سقف فردی اعتباری هر شهروند ایرانی 50 میلیون تومان در نظر گرفته شده است و امکان اعطای تسهیلات بالاتر از این رقم وجود ندارد. بانک مرکزی برای نظارت بر اجرای صحیح این طرح امکان رصد مشتری به واسطه کدملی را فراهم کرده است. همچنین این کارت‌ها دارای مدت زمان اعتباری است و مشتری باید برای تمدید آن به بانک مراجعه کند.
معاون نظارتی بانک مرکزی با بیان اینکه کارت اعتباری مرابحه می تواند به توزیع خرید در تمامی ایام ماه کمک کند و رجحانی برای فروشنده تلقی شود، گفت: امیدواریم با هماهنگی‌هایی که در آینده با اصناف و بانک‌ها صورت خواهد گرفت، بانک‌ها در یک ماه اول از مشتریان سود دریافت نکنند چرا که این کار به خرید ارزان مشتریان و رونق کسب و کار برای فروشندگان کمک می کند.
همچنین در پایان حیدری با تشکر از رسانه ها برای انعکاس مناسب اخبار طرح کارت اعتباری، گفت: بانک مرکزی از دقت نظر رسانه‌ها به مسائل اقتصادی روز استقبال می کند و بر این اساس از انتقادات و نیز پیشنهادات مطرح شده در رسانه‌ها برای بهبود این طرح استفاده می شود.